Published On: vin, Dec 7th, 2012

Steaua s-a calificat in 16-imile Ligii Europa

* FC Steaua – FC Copenhaga 1-1*

Formatia Steaua Bucuresti a remizat, joi, in deplasare, scor 1-1 (0-0), cu echipa daneza FC Copenhaga, intr-un meci din ultima etapa a grupei E a Ligii Europa, si s-a calificat in 16-imile de finala ale competitiei, ocupand primul loc in clasament.

Golurile au fost marcate de Rusescu ’73 pentru Steaua, respectiv Vetokele ’87 pentru FC Copenhaga. Rusescu inscrie cu un sut de la aproximativ 25 de metri, dupa o pasa de la Bourceanu.Vetokele egaleaza cu o lovitura de cap din apropierea portii aparate de Tatarusanu, dupa o centrare a lui Jacobsen.

Meciul a fost arbitrat de o brigada din Turcia, formata din Hüseyin Göçek (central), Mustafa Eyisoy, Orkun Aktas (asistenti), Bülent Yıldırım, Mete Kalkavan (asistenti suplimentari) si Serkan Ok (rezerva).

Si daca Steaua ar fi pierdut la Copenhaga, tot s-ar fi calificat in “16-imi” cu scorul din Germania. Unde Molde a invins datorita unei prime reprize fantastice, in care a avut 3 ocazii unu contra unu cu portarul. La ultima, Angan a impins mingea in plasa: 0-1. Dupa pauza, Stuttgart i-a impins pe norvegieni in propria poarta, dar n-a egalat, desi si-a creat 4-5 sanse uriase. Chiar si asa, de doua ori batuta de Molde (0-2 si 0-1), VfB merge mai departe, de pe locul 2.