Published On: vin, Dec 14th, 2012

Romania si-a luat ADIO de la Euro

Share This
Tags

* Echipa antrenata de Gheorghe Tadici a pierdut ultima partida cu Germania cu scorul de 25-23 (16-9) *

Echipa nationala de handbal feminin a Romaniei a fost invinsa, joi, la Novi Sad, de reprezentativa Germaniei, cu scorul de 25-23 (16-9), in ultimul meci din grupa principala II a Campionatului European din Serbia si a ratat si ultima sansa de a juca pentru locurile 5-6.

Meciul cu Germania, ultima sansa a Romaniei de a termina in primele sase echipe din Europa, a inceput intr-o sala dezolant de goala, in care se aflau si cativa fani romani, indeajuns de curajosi sa lupte cu intemperiile, dar si cu dezamagirea ratarii cursei spre medalii, pentru a ajunge la Novi Sad. Germania a deschis “balul”, prin Steinbach, Romania a ratat doua atacuri consecutive, iar Hubinger a marit la 2-0 (min. 3). Antrenorul Tadici s-a enervat si a schimbat-o rapid pe portarul Tolnai, cu Ungureanu. Au urmat insa alte trei atacuri ratate de tricolore, primul gol fiind marcat de Romania in minutul 6, de Stanca. Bradeanu a ratat egalarea in minutul 10, cu aruncare peste poarta de la 7 metri, iar Hubinger a dus scorul la 4-2 in atacul urmator. Romania nu a gasit solutii in ofensiva, meciul a continuat cu Germania aparandu-se solid si marcand nonsalant, in timp ce echipa noastra nu a facut altceva decat sa alerge dupa egalare, 6-3 (min. 14) si 9-5 (min. 17). La time-out-ul cerut obligatoriu din cauza jocului slab, antrenorul Tadici a spus: “Haideti sa dam pe spatiul portii! Nu se mai poate asa”. Nu a folosit, Germania s-a dus la 11-5 (min. 21) si 14-8 (min. 27), iar pana la pauza jocul tricolorelor nu a mai adus vreo satisfactie, 16-9.

Repriza secunda a fost tot la discretia adversarei, chiar daca Romania a facut efoturi sa reduca din handicap, 18-10 (min. 36), 18-14 (min 40). Ghinioanele s-au tinut lant de echipa tricolora, Tacalie fiind eliminata cu cartonas rosu direct in minutul 40. Din acel moment, parca s-a rupt totul, desi Romania s-a luptat cat a putut pentru fiecare minge, 21-15 (min. 44), 22-18 (min. 51), 24-21 (min. 57).

Germania a castigat pe merit un meci decisiv pentru ambele echipe in lupta pentru locul trei, pozitie care va fi decisa dupa ultimul meci de joi, dintre Ungaria si Rusia. Vadineanu, interul stinga din “nationala” Romaniei, a fost desemnata aseara cea mai buna jucatoare din echipa noastra. Revenita in prima reprezentativa dupa mai bine de trei ani, Vadineanu a marcat de 7 ori.

Romania a incheiat participarea la CE din Serbia joi, cu urmatoarele rezultate: 21-21 cu Rusia, 22-19 cu Islanda si 20-23 cu Muntenegru (grupa preliminara D), 31-26 cu Spania, 19-25 cu Ungaria si 23-25 cu Germania (grupa principala II).

Semifinale stabilite

In urma ultimei etape din grupele principale, joi au fost stabilite si semifinalele Euro 2012. Astfel, meciul care a hotarat ultima semifinalista, Serbia-Franta, s-a terminat cu victoria gazdelor, 18-17, acestea reusind accederea in careul de asi.

Muntenegru a trecut de Spania, 27-23, asigurindu-si primul loc in grupa. Simbata, in semifinale, Norvegia va intalni Ungaria, iar Serbia va juca impotriva Muntenegrului.

Marcatoare: Germania – Steinbach 8 goluri, Wohlbold 3, Zapf 3, Muller 3, Hubinger 3, Nadgornaja 2, Augsburg 1, Loerper 1, Geschke 1; Romania – Vadineanu 7 goluri, Nechita 7, Geiger 4, Curea 1, Stanca 1, Bradeanu 1, Neagu 1, Pintea 1.

Comentarii

comentariu

About the Author

-