Published On: vin, Dec 14th, 2012

“Visam cai verzi pe pereti” Ansamblu rezidential „Caporal Musat”, un vis prea frumos

Share This
Tags

* De mai bine de 6 ani visam “Cai verzi pe pereti” si luam de bun tot ce ne povesteste edilul Brailei despre marile proiecte ce se vor a fi realizate * Multe s-au promis si putine s-au concretizat * Printre investitiile care au fost lasate in coada de peste este si cel al complexului rezidential “Caporal Musat” * Din totalul apartamentelor construite aici, 40 la suta urmau sa le revina militarilor activi in garnizoana braila *

De la obtinerea fotoliului de primar, in anul 2008, Aurel Simionescu nu a reusit sa duca la bun sfarsit unele proiecte de investitii initiate de fostul edil, Constantin Sever Cibu. Unul dintre cele mai trambitate investitii la nivel de municipiu a fost cel al realizarii unui complex rezidential, construit pe vechiul amplasament al unei cazarme dezafectate ale Garnizoanei Braila, situata pe Calea Calarasilor la nr. 236. Este vorba de celebra Unitate Militara 567 de la “Caporal Musat” care, in urma unei hotarari a Guvernului, Ministerul Apararii Nationale (MApN) isi pierdea dreptul de proprietate asupra terenului respectiv, in favoarea Primariei Braila.

Despre acest proiect s-a vorbit pana la saturatie, dar nimic din cele afirmate nu s-a concretizat. Toti investitorii care au venit pentru acest mare proiect au fost, pur si simplu, alungati atat de birocratia actelor ce trebuiau a fi depuse, cat si din cauza “micilor atentii” care se cereau la nivel local.

Astfel se face ca, in sedinta de Consiliu Local Municipal din data de 31 ianuarie 2011 s-a discutat despre Proiectul de hotarare initiat de Primarul Municipiului Braila privind Aprobarea Planului Urbanistic Zonal pentru obiectivul “Complex Rezidential Caporal Musat”. Suprafata de peste 100.000 metri patrati urma a fi utilizata pentru ridicarea unui ansamblu de locuinte ultramodern. În noul ansamblu rezidential „Caporal Musat” blocurile trebuiau sa fie construite prin programul initiat de Agentia Nationala pentru Locuinte, iar locuintele puteau fi achizitionate prin contracte de credite, valoarea dobanzii fiind subventionata.

Potrivit acestei investitii, municipalitatea se angaja ca un procent de 40 la suta din apartamentele ce urmau a fi ridicate sa fie acordate militarilor care isi desfasoara activitatea in cadrul Garnizoanei Braila. În respectivul proiect al ansamblului, in afara de locuintele sociale si apartamente rezidentiale, mai erau prevazute a fi construite un supermarket, gradinita si cabinete medicale. Avand in vedere aparitia acestor spatii comerciale, orasul nostru ar fi reusit sa devina o urbe mai bogata din punct de vedere economic.

“Acest proiect nu a fost lasat balta. Am aprobat Planul de Urbanism, l-am tot promovat pe diferite site-uri. Dar de aici inainte urmeaza si variantele de constructie. In zona aceea trebuie sa vina niste investitori, dar partea de locuinte a cazut foarte mult. Exista o oferta la <Caporal Musat>, dar este doar la stadiul de discutie. Trebuie sa incepem de undeva, pentu ca daca stam nu vom rezolva nimic. Cert este ca, din punct de vedere rezidential, al constructiilor de locuinte, investitiile sunt cazute. Nu numai la nivel de Braila, ci in toata tara”, a zis Simionescu.

* Proiectul a lasat un gust amar brailenilor *

Anul trecut, Aurel Simionescu declara: „Suntem în stadiul de finalizare a discutiilor cu cei de la Agentia pentru Protectia Mediului, în vederea obtinerii Planului de Urbanism Zonal. Speram ca în curand sa putem inaugura lucrarile la ansamblul de locuinte care va fi construit aici. Înca din 2008 proiectele pentru zona aceea au fost în dezbatere publica, iar acum avem cateva variante care vor schimba fata zonei. In baza acordului semnat dintre Primarie si Ministerul Apararii, 40 la suta din apartamentele care se vor construi, in cadrul acestui complex rezidential, vor fi ale Armatei. Din punctul meu de vedere, este normal sa le dam locuinte. Spun asta, mai ales din considerentul ca militarii au fost, sunt si vor ramane o importanta parte a societatii locale”.

“Legenda” construirii unui cartier rezidential în locul cazarmii de la “Caporalul Musat” a început în anul 2005, pe atunci fiind primar fostul liberalul Constantin Cibu, actualmente presedintele Organizatiei Judetene Braila a UNPR. In acea perioada, acesta s-a batut cu pumnul in piept ca in curand orasul nostru va deveni unul din ce in ce mai puternic, din punct de vedere economic. Facea referire la faptul ca doreste sa preia acel teren din administratia MApN, deoarece vrea sa-l transforme intr-un proiect imobiliar de mare anvergura, mai ales ca respectiva unitate militara de la “Caporal Musat” fusese desfiintata. Timp de 3 ani de zile municipalitatea s-a chinuit sa puna mana pe terenul de peste 100.000 mp, dar acest obiectiv a fost atins abia in martie 2008, la cateva luni pana la expirarea mandatului primarului Constantin Sever Cibu.

La acea data, conducerea ministerului a renuntat la cele 10 hectare, impunand conditia ca 20 la suta dintre locuintele care se vor construi acolo sa fie destinate exclusiv cadrelor militare. Ulterior, noul primar, Aurel Simionescu, declara ca nu va fi vorba de 20 la suta, ci 40 la suta, mai ales ca armata trebuie mereu avuta in vedere, ca respect ce-I purtam pentru munca pe care o depun militarii.

Comentarii

comentariu

About the Author

-