Published On: vin, Noi 2nd, 2012

CF Braila s-a inecat in Dunare, la Galati!

Otelul Galati – CF Braila 3-0 (1-0)

Joi seara, cu incepere de ora 18.45, a fost programata partida din Cupa Romaniei care a adus fata in fata pe Otelul Galati si CF Braila, intr-o partida care a contat pentru optimile de finala a competitiei KO. Meciul dintre cele doua formatii (jucat pe stadionul „Otelul” din Galati), a fost unul controlat de la un capat la celalalt de gruparea antrenata de Viorel Tanase, care s-a impus in final la un scor de neprezentare: 3-0. Dar prima mare ocazie de gol a partidei a apartinut brailenilor, in minutul 3, atunci cand Ciocalteu s-a aflat fata in fata doar cu portarul Branet dar nu l-a putut invinge pe acesta cu un sut de la 10-11 metri usor lateral stanga. Dupa aceea galatenii au preluat controlul autoritar al partidei, si echipa antrenata de Alin Panzaru a facut doar o simpla figuratie pe teren.

Dominarea otelarilor a fost una destul de consistenta, iar in minutul 24 au reusit deschiderea scorului. Pena a pasat excelent pe culoar pentru Bajenaru, fundasul Spiridon a ratat interceptia, iar atacantul galatean a marcat in poarta goala dupa ce l-a driblat si pe portarul Leu iesit in intampinare: 1-0. Pana la pauza scorul putea capata proportii daca acelasi portar brailean Leu se opune magistral la suturile expediate de Viglianti (min. 33), Neagu (min. 39) si Perendija (min. 42). Putea fi 2-0 si in minutul 40+2, atunci cand Bajenaru a scapat singur in careul brailean, dar a preferat sa suteze pe langa poarta in locul unei pase catre Viglianti, aflat singur singurel la 8-9 metri de poarta goala.

Dupa pauza se joaca dupa acelasi scenariu, cu galatenii la timona partidei, si dupa ce Leu mai apara iarasi suturile expediate de Pena (min. 52) si Viglianti (min. 56) acelasi Bajenaru dubleaza diferenta: A fost o centrare in careul brailean, Paraschiv a fost tinut in careu de Ignat (dar arbitrul nu da penalty), mingea ajunge la Bajenaru care marcheaza ca la antrenament dupa ce i-a „culcat” in prealabil pe Spiridon, Ivan si Ignat: 2-0. La acest rezultat otelarii mai tempereaza iuresul ofensiv, dar cu toate acestea Leu mai are inca o interventie excelenta la sutul lui Viglianti de la 25 de metri (min. 63). Totusi, rezultatul final a fost stabilit in minutul 83, de catre Didi, cel care a profitat de o mare gafa a capitanului brailean Ochia, si a inscris ca in curtera scolii de la 10 metri: 3-0!

Cam asta a fost in linii mari istoria unei partide in care s-a vazut marea diferenta intre locul 15 (primul retrogradabil) din liga intai, si locul sapte din liga secunda! Dar nu vom sti niciodata cum ar fi decurs partida daca Ciocalteu reusea sa deschida scorul la faza din minutul 3! Antrenorului de la CF Braila, Alin Panzaru nu i se poate nimic din aceasta infrangere, decat faptul ca nu a menajat pe unii jucatori de care brailenii ar fi avut mare nevoie in meciul de duminica, de acasa, cu Rapid CFR Craiova. Pentru ca, nu-i asa, CF Braila nu putea sa invinga nici macar echipa de juniori „A” de la Otelul Galati dupa modul penibil in care a jucat joi seara. In opinia noastra, principalul vinovat pentru care s-a ajus aici, este … constanteanul Cristocea, cel care a ratat lovitura de la 11 metri din minutul 18 al saisprezecimilor de finala jucate la Braila! Daca acesta marca atunci, brailenii aveau joi seara o….seara libera, si nu erau umiliti la Galati cu o eliminare din Cupa Romaniei la scor de neprezentare! si inca o chestie: la finalul partidei de la Galati, spectatorii au strigat minute in sir ”DEMISIA!”. Dar era vorba despre demisia lui…Viorel Tanase, cel care a castigat meciul, si nu a lui Alin Panzaru care a pierdut! Foarte ciudat!

Pentru CF Braila, au evoluat la Galati urmatorii jucatorii:Leu – Spiridon, Ignat, Ivan, Sanmartean – Bosoi, Ndigwe, Ochia, Prodan (min. 46: Punga) – Ciocalteu (min. 57: Rusu), Baltoi (min. 67: Puscasu). Antrenor: Alin Panzaru.