Published On: lun, Oct 1st, 2012

Strazile Brailei sunt pline de istorie

Share This
Tags

* Ionel Candea, directorul Muzeului Brailei a omagiat intr-un interviu pentru InfoBraila, pas cu pas, istoria strazilor batranului nostru oras *

Cuvintele frumoase la adresa istoriei orasului rostite de  Ionel Candea, unge auzul oricarui ascultator.

Directorul Muzeului Brailei a folosit in prezentarea sa atat cuvinte frumoase cat si sentimente, asezonate cu propriile sale trairi.

“Cele mai vechi strazi ale Brailei s-au pastrat intre Terasa Dunarii si Bulevardul Al.I.Cuza. Adaugam ca treseu strada Unirii, dar ea nu a fost strada pentru ca traiectul strazii Unirii de astazi, a fost Santul Mare al Cetatii. In perimetrul pe care l-am creionat, strazi autentic vechi, care isi pastreaza traiectul ar fi “Calea Silistrei” actuala “Calea Calarasilor, apoi o alta strada categorica ca traiect, aproape acelasi este “Mihai Eminescu”, fosta strada “Regala”. Aceasta Cale a Bucurestilor, pentru ca asa a fost denumirea initiala, nu era nimic altceva decat legatura orasului cu Campia si cu Bucurestii, cea mai importanta destinatie de la Sud-Vest de Braila. Imi aduc aminte ca atunci cand mergeam pe “Regala” cu bunica mea, aveam impresia ca ma plimb intr-o lume extraordinara. Cladirile erau frumoase, foarte bine intretinute si chiar Iorga in 1903 spunea ca atunci cand ajungi in centrul orasului, ajungi in zona palatelor”, si-a amintit cu tristete Ionel Candea.

Pe strazile pline de istorie ale Brailei inca se mai afla cladiri importante, care au apartinut unor personalitati locale, pe care Ionel Candea le-a descris ca fiind adevarate comori ale patrimoniului brailean.

“O alta strada pe care pot spune ca o recunosc este strada Hepites. Aceasta pleaca din coltul de Sud-Vest al Pietei Traian si merge intr-o curba destul de accentuata, pana la strada “Ana Aslan” fosta “Sf. Nicolae”. Aici pot fi identificate o serie de imobile sau edificii importante vechi cum este Biserica Sf. Nicolae, amplasata pe locul unde s-a aflat biserica ridicata de Mihai Viteazu, la sfarsitul veacului XVI, atunci cand a cucerit pentru scurta vreme Braila.

Tot pe aceasta strada se afla o serie de case importante cum este casa lui Leonte Moldovan, nu doar dascal de istorie la liceul Balcescu, senator, om politic, ci si presedintele Senatului Romaniei, in perioada 1934-1938. Tot pe aceasi strada s-a aflat si casa Giuvarestilor chiar in apropiere de Biserica Sf. Nicolae, o casa importanta a unei familii extrem de importante pentru orasul nostru si care a dat chiar si un primar la 1977.

O alta strada demna de mentionat si veche a orasului este “Belvedere”, strada pe care se afla de cel putin 100 de ani imobilul “Embericos”, cu o destinatie absolut adecvata in ziua de azi, este Centrul Cultural “Nica Petre”, o casa superba, construita de un mare armator grec al orasului la inceputului de veac XX. De asemenea, strada “Golesti” de astazi este una din vechile strazi ale Brailei, pe care undeva, la intersectia cu “Nicolae Grigorescu”, se afla casa arsa si apoi demolata a familiei Portocala, un alt om politic de seama. Radu Portocala a fost primar intre 1922-1925 al orasului, cel care si-a gasit moartea la Sighet, alaturi de alte mari personalitati de elita intelectuala si politica in 1952”, a adaugat Ionel Candea.

Prin urmare, strazile dintre Terasa si Bvd.Cuza sunt strazile vechi, ca traiect, pe care de foarte multe ori se regasesc case importante.

Directorul muzeului deplange faptul ca, pe o strada cum este  fosta “Regala” sunt cel putin doua imobile superbe cum este fostul “Hotel Bristol”, lasat intr-o stare absolut deplorabila sa se prabuseasca si celalalt imobil, fostul CEC al orasului, cladiri pentru care Ionel Candea, in calitate de brailean si istoric, nu are nici o explicatie de ce sunt lasate intr-un asemenea hal.

Incepand de la Terasa Dunarii si mergand pana la Bvd.Cuza, strazile din Braila au fost denumite in functie de evenimentele si personalitatile care tin de istoria orasului nostru.

Comentarii

comentariu

About the Author

-