Published On: Soare, Oct 7th, 2012

Romania A a castigat Trofeul Carpati

* Romania A a castigat Trofeul Carpati dupa ce a trecut in finala mare a turneului de Ungaria, 26-20 (13-9). Locul al treilea a fost ocupat de Ucraina, care a invins in finala mica Romania B, 27-20 *

Nationala Romaniei a invins vineri, la Oradea, selectionata B tricolora, scor 37-25 (15-12), in prima zi a Trofeului Carpati la handbal feminin.

Antrenorul Gheorghe Tadici a impartit lotul de 32 de jucatoare in doua, la cea de-a 45-a editie a Trofeului Carpati, avand drept obiectiv nu doar rezultatele, ci si testarea a cat mai multe jucatoare eligibile pentru convocarea la turneul final al CE din luna decembrie.

Romania A-Romania B 37-25 (15-12)

Romania A:

Portari: Smedescu (8 interventii), Tolnai (4 interventii), Ungureanu (4 interventii)

Marcatoare: Meirosu 5 goluri, Buceschi 4, Paraschiv 4, Perianu 4, Manea 4, Drutu 4, Pintea 3, Hotea 2 (1 din 7m), Geiger 2, Curea 2, Marin 1, Babeanu 1, Vadineanu 1

Aruncari de la 7m: 2/2

Eliminari: Hotea, Vadineanu, Drutu

Antrenor: Gheorghe Tadici

Romania B:

Portari: Nichita (9 interventii), Muresan (o interventie)

Marcatoare: Cartas 6 goluri (2 din 7m), Pirvut 5, Mihalschi 5, Apipie 3, Dinca 1, Trif 1, Briscan 1, Chiper 1, Agrigoroaie 1, Varga 1

Aruncari de la 7m: 5/2

Eliminari: Cartas

Antrenor: Florin Pera, Bogdan Burcea

* Perianu trage echipa dupa ea, fiind principala marcatoare din meciul Ungaria-Romania B

Ungaria a castigat duelul cu Romania B, al doilea al zilei de sambata, scor 32-30 (16-15), la capatul unui meci mult mai echilibrat decat s-ar fi asteptat cineva. Perianu a fost principala marcatoare a partidei, cu 9 goluri, in timp ce de la Ungaria, Bulath a reusit cele mai multe goluri, 8.

Ungaria-Romania B 32-30 (16-15)

Ungaria: Bulath 8 goluri, Redei-Soos 7, Gorbicz 6 (2 din 7m), Szabo 3, Kovacsics 3, Klivinyi 3, Hornyak 1, Szekeres 1

Romania B: Perianu 9 goluri (3 din 7m), Hotea 5, Apetrei 5, Varga 2, Pirvut 2, Marin 2, Chiper 1, Iuganu 1, Apipie 1, Agrigoroaie 1, Mihalschi 1

Aruncari de la 7m: 2/2 – 5/3

Eliminari: 4 x 2 min. – 6 x 2 min.

* Duminica s-au desfasurat finalele, Romania B intalnind Ucraina in finala mica si Romania A jucand cu Ungaria in finala mare

Cu toate ca antrenorul Gheorghe Tadici nu a folosit aceleasi jucatoare pentru loturile A si B ale Romaniei, schimband la fiecare joc componenta loturilor, se pare ca acesta a ales formula perfecta pentru ca Romania sa castige competitia. Daca lotul B al Nationalei nu a putut trece de Ucraina, portarii facand in mare parte jocul bun al Romaniei, selectionata A a calcat in picioare orgoliul Unguroaicelor.

Cu toate ca a inceput meciul titulara, Gabriela Perianu, jucatoarea de la HC Dunarea nu a apucat sa evolueze decat cateva minute, Gheorghe Tadici schimband-o imediat dupa ce aceasta a gresit o pasa. Schimbarea lui Perianu cu Clara Vadineanu a fost perfecta pentru Romania, Vadineanu facand un joc aproape perfect. Jocul Romaniei impotriva Ungariei a mers bine inca de la inceput si selectionata tarii noastre si-a pus la colt adversarul inca din primele minute. Jucatoarele experimentate ale Romaniei, Geiger, Manea si Curea au facut ca aproape fiecare faza de atac sa se finalizele cu gol, pe cand portarul Tolnai a blocat poarta Romaniei avand 16 interventii.

Selectionerul Gheorghe Tadici a facut o singura schimbare in 50 de minute, Ailincai luandu-i locul lui Manea in schimb in ultimele minute au putut evolua la nationala si Buceschi, Dinca si Babeanu.

Romania A-Ungaria 26-20 (13-9)

Romania A:

Portari: Tolnai (16 interventii), Smedescu (3 interventii)

Marcatoare: Geiger 6 goluri, Manea 6, Curea 6, Vadineanu 4, Paraschiv 3, Meirosu 1

Aruncari de la 7m: 3/2

Eliminari: Meirosu, Paraschiv

Ungaria:

Portar: Herr (14 interventii)

Marcatoare: Gorbicz 5 goluri, Klyminy 3, Szabo V. 3, Bulath 2, Kovacsics 2, Orban 2, Hornyak 2, Szepezy 1

Romania B-Ucraina 20-27 (10-14)

Clasament: 1. Romania A 6 pct, 2. Ungaria 4 pct, 3. Ucraina 2 pct, 4. Romania B 0 pct.

Urmatoarea reunire a nationalei Romaniei este programata in 20 noiembrie, la Timisoara. Jucatoarele vor fi cantonate pana in 1 decembrie, interval in care au programata si o deplasare la Dortmund, pentru doua meciuri amicale cu Germania.