Published On: vin, Oct 19th, 2012

Popescu aduce prima victorie a HCM-ului in grupele Ligii Campionilor

* Portarul Mihai Popescu a avut 18 interventii si a adus primele 2 puncte a HCM-ului in Liga Campionilor*

Campioana la handbal masculin HCM Constanta a învins, joi, la Buzau, în cea de-a patra partida din grupa B a Ligii Campionilor, formatia slovena Celje, scor 22-17 (10-5).

Inceput ambitios pentru constanteni care au facut unul dintre cele mai bune meciuri ale lor. Parada HCM-ului nu a fost intrerupta decat de time-out-urile slovenilor, care au cerut timp de odihna de doua ori in doar 20 de minute. HCM-ul a condus categoric de la inceputul partidei, 4-0 minutul 6, ca dupa alte 10 minute de joc, tabela sa arate 7-1 pentru constanteni. De aici si pana la final avea sa se anunte spectacol. Apararea constantenilor a functionat excelent iar atacurile erau finalizate de fiecare data cu cate un gol spectaculos.

HCM nu a putut fi însa oprita, contraatacurile fiind arma principala, prin care si-a pastrat avantajul, 9-2 (min. 19) si 10-5 la pauza. Mihai Popescu avea deja 11 interventii reusite (18 în total).

In partea a doua a meciului, ambele echipe au inceput ceva mai slab, apararea constantenilor permitand slovenilor sa se apropie la 4 goluri de campioana Romaniei, 15-11. Mackovsek a redus la 15-12 (min. 45), dar Sadoveac si Cutura au înscris si ei, readucând linistea, 17-12 (min. 49). Slovenii nu au cedat, s-au apropiat la 18-14 (min. 23), moment în care Mihai Popescu a reînceput paradele sale imposibile, prin care a ridicat publicul în picioare. Dragicevici a marcat doua goluri consecutive, 20-14 (min. 55), iar HCM nu a mai scapat victoria pâna la final (22-16, min. 58), care i-a adus primele doua puncte în actuala stagiune a Ligii Campionilor.

Dupa patru etape, HCM Constanta a egalat la puncte pe Celje si pe Atletico Madrid, câte 2, iar cele trei echipe împart locurile 4-6.

Programul meciurilor urmatoare în grupa B, pentru HCM Constanta: HCM Constanta-Atletico Madrid (15 noiembrie), Atletico-HCM Constanta (25 noiembrie), HCM Constanta-IK Savehof (29 noiembrie), MKB Veszprem-HCM Constanta (9 februarie 2013), Celje-HCM Constanta (16 februarie), HCM Constanta-THW Kiel (20 februarie).

HCM Constanta – Cutura 4 goluri, Humet 3, Dragicevici 3, Val Sancho 3, Buricea 3, Angelovski 2, Stavrositu 2, Csepreghi 1, Sadoveac 1

Celje – Lekai 3 goluri, Skube 3, Zvizej 3, Mackovsek 3, Marguc 2, Zelenovici 2, Mlakar 1.