Published On: joi, Oct 25th, 2012

Victorie chinuita, muncita, dar pe deplin meritata!

CF Braila – FC Botosani  1-0 (0-0)

Disputata cu o zi mai tarziu decat meciurile din restul etapei (care s-au jucat miercuri), din cauza televizarii în direct de catre Dolcesport, partida dintre CF Braila si FC Botosani a fost una de uzura în care ambele echipe au încercat sa joace pragmatic. În fata a aproximativ 500 de spectatori, care mai mult au înjurat brigada de arbitri decat sa-si încurajeze favoritii, brailenii au reusit în cele din urma sa învinga cu scorul de 1-0 (0-0), la capatul unei partide destul de anoste totusi. Nu de alta dar am asistat la o prima repriza în care niciuna dintre echipe nu si-a creat vreo faza mai de Doamne-ajuta, ba chiar mai mult nu au expediat niciun sut pe cadrul portii adverse. Singurele „ocazii” mai acatarii au apartinut lui Punga, care în minutul 27 a lovit defectuos mingea din lovitura de colt iar Stamatin a deviat-o de sub bara transversala a propiei porti. Apoi, în minutul 33 Rusu s-a pripit la 10-11 metri de poarta si portarul botosanean a intervenit salvator luand mingea din picioarele jucatorului brailean. În restul timpului din prima repriza nu s-a jucat nimic nici de-o parte nici de cealalta.

CF Braila a început ceva mai binisor partea secunda a meciului, iar în minutul 51 a reusit deschiderea scorului: Ciocalteu a facut o minge pe partea dreapta, a centrat în fata portii, iar de la 4-5 metri Rusu a trimis în plasa cu toata opozitia lui Stamatin care nu s-a putut opune deschiderii de scor: 1-0. Un minut mai tarziu putea fi 2-0, dar Ciocalteu a dat pe langa minge de la 10 metri, irosind astfel ultima mare ocazie de gol a partidei.

Moldovenii au atacat în valuri poarta aparata de Bunduc, dar defensiva braileana îsi face pe deplin datoria si rezista eroic. Pe contraatac, Puscasu (min. 80) si Rusu (min. 81) gresesc copilareste pasa deciziva, iar în minutul 82 Punga a aruncat o minge în careul botosenean de pe undeva de langa fanionul de la coltul terenului, dar Stamantin a fost atent si a retinut fara probleme.

A venit apoi faza din minutul 84, atunci cand Frunza a încercat sa loveasca un adversar fara balon, dar centralul Dragos Teodor (Constanta) a vazut si i-a acordat braileanului direct cartonasul rosu. Ultimile 10 minute ale partidei, deoarece s-au acordat patru minute suplimentare, au fost unele de cosmar pentru braileni. CF Botosani a atacat cu portarul la centrul terenului, dar defensiva gazdelor si-a facut de aceasta data datoria. Oaspetii au cerut gol doar la faza din minutul 92, atunci cand Bunduc a prins greu pe linia portii un voleu de la 10 metri expediat de Bordeanu. În cele din urma a venit si fluierul de final care a consfintit astfel o victorie chinuita, muncita si pe deplin meritata a CF-ului Braila, care a acumulat dupa acest succes 10 puncte, si este tot pe locul sapte, la egalitate cu Rapid CFR Suceava.

Pentru gruparea antrenata de Alin Panzaru urmeaza acum partida de pe 1 noiembrie, de la Galati, cu Otelul din localitate în optimile Cupei Romaniei, deoarece în etapa a X-a a ligii secunde care va avea loc la sfarsitul acestei saptamani CF Braila va sta.

La partida dintre CF Braila si FC Botosani au tinut sa asiste Viorel Tanase si Ion Balaur (ambii de la Otelul Galati), dar acestia au plecat de la stadion în minutul 66, satui sa asiste la înjuriile publicului la adresa arbitrilor care au condus impecabil meciul.

CF Braila: Bunduc – Bosoi, Ignat, Ivan, Spiridon – Frunza (eliminat în min. 84), Prodan (min. 58: Puscasu), Ochia – Rusu (min. 85: Campeanu) Ciocalteu (min. 73: Ndigwe). Antrenor Alin Panzaru.

FC Botosani: Stamantin – Maghici, Poverlovici, Ursu, Gherman – Mbella (min 53: Pacurar), Vasvari, Taban (min. 53: Croitoru), Bordeanu – Boghian, Vraciu (min. 75: Carjean). Antrenor: Cristian Popovici