Published On: mar, Oct 9th, 2012
Fără categorie | By admin

CUPA BRAILEI – Competitia tinerilor braileni

Share This
Tags

* Peste 900 de elevi s-au alinia la linia de start *

Consiliul Judetean Braila impreuna cu Primaria Municipiului Braila organizeaza si in acest an, competitia Cupa Brailei. La acest concurs participa peste 900 de elevi, de la clasa a IX-a pana la clasa a XII-a, atat din Municipiu cat si din Judet.

Ca la fiecare editie, Cupa Brailei pune fata in fata elevii din liceele brailene la fotbal, basche, handbal fete si baieti si volei fete si baieti.

La fotbal s-au aliniat la start 14 licee, acestea fiind impartite in doua serii. In prima serie intalnim liceele Grigore Moisil, Matei Basarab din Maxineni, Anghel Saligny, Constantin Brancusi, Ion Ghica, Costin D. Nenitescu si Constantin Brancoveanu, iar in cea de-a doua serie se vor confrunta elevii din liceele Constantin Anghelescu, Liceul Tehnologic din Insuratei, Nicolae Balcescu, G. Valsan din Faurei, Panait Istrati, Edmon Nicolau, Nicolae Oncescu din Ianca.

Competitia la fotbal incepe astazi, 10 octombrie, de la orele 15.00 iar meciul se desfasoara pe terenul Orion.

La baschet, s-au angrenat in competitie doar elevii de la patru licee brailene si anume Nicolae Iorga, D.P. Perpessicius, Nicolae Balcescu si Gheorghe Munteanu Murgoci. Competitia la baschet incepe pe data de 9 noiembrie iar meciurile se vor desfasura in sala de sport a Liceului teoretic “Nicolae Iorga”.

Handbalul pune fata in fata patru echipe la fete si sase la baieti. Elevii care se vor intrece la handbal feminin vor fi din liceele Edmon Nicolau, Gheorghe Munteanu Murgoci, Ana Aslan si Nicolae Balcescu, jocurile urmand sa inceapa cu data de 15 noiembrie si sa aiba loc la sala de sport a Colegiului National Gh. M. Murgoci.

La handbal baieti, liceele care participa la aceasta competitie sunt Mihail Sebastian, Nicolae Iorga, Anghel Saligny, D.P. Perpessicius, Gh. M. Murgoci si Nicolae Balcescu. Meciurile la baieti vor incepe pe data de 1 noiembrie si vor avea loc la sala de sport a liceului Teoretic Nicolae Iorga.

La volei participa zece licee brailene, sase la fete si patru la baieti. Elevii de la Mihail Sebastian, Panait Cerna, Constantin Angelescu, Gh. M. Murgoci, Nicolae Balcescu si Gh. K. Constantinescu, se vor confrunta la volei fete iar tinerii de la liceele Panait Cerna, D. P. Perpessicius, Gheorghe Munteanu Murgoci si Nicolae Balcescu se vor infrunta la volei baieti. Competitiile la volei se vor desfasura la sala de sport a Colegiului National Nicolae Balcescu, la fete si la Colegiul National Gh. M. Murgoci la baieti.

Pentru acesta competitie, autoritatile locale aloca un buget de 60000 de lei. Consiliul Judetean Braila si Primaria Municipiului vor premia cei mai buni sportivi ai competitiei, cei mai buni profesori coordonatori dar si cele mai bune echipe.

FOTBAL

Locatie: TEREN ORION

1.         Liceul Tehnologic “Grigore Moisil”

2.         Liceul “Matei Basarab” Maxineni

3.         Liceul Tehnologic “Anghel Saligny”

4.         Grupul Scolar de Prelucrarea Lemnului “Constantin Brancusi

5.         Colegiul Tehnic “Costin D. Nenitecu”

6.         Liceul Tehnologic “Constantin Brancoveanu

SERIA I

Etapa I-10. X. 2012

G. Moisil –sta

15:00 M. Basarab – C. Brancoveanu

15:45 A. Saligny – C. D. Nenitescu

16:30 G. Moisil – M. Basarab

Etapa II-17. X. 2012

I. Ghica –sta

15:00 C. D. Nenitescu – C. Brancusi

15:45 C. Brancoveanu – A. Saligny

16:30 C. Brancusi- I. Ghica

Etapa III-24. X. 2012

M. Basarab – sta

15:00 A. Saligny – G. Moisil

15:45 C. Brancusi – C. Brancoveanu

16:30 I. Ghica- C. D. Nenitescu

Etapa IV-31. X. 2012

C. D. Nenitescu – sta

15:00 C. Brancoveanu – I. Ghica

15:45 G. Moisil – C. Brancusi

16:30 M. Basarab – A. Saligny

Etapa V-7. X. 2012

Saligny – sta

15:00 G. Moisil – C. D. Nenitescu

15:45 I. Ghica – G. Moisil

16:30 C. D. Nenitescu – C. Brancoveanu

Etapa VI-14. XI. 2012

C. Brancoveanu – sta

15:00 C. Brancusi – M. Basarab

15:45 M. Basarab – I. Ghica

16:30 A. Saligny – C. Brancusi

Etapa VII-21. XI. 2012

C. Brancusi –sta

15:00 – I. Ghica – A. Saligny

15:45 C. D. Nenitescu – M. Basarab

16:30 C. Brancoveanu – G. Moisil

CUPA BRAILEI -2012

FOTBAL

Locatie: TEREN ORION

1.         Liceul Teoretic “Constantin Angelescu”

2.         Liceul Tehnologic Insuratei

3.         Liceul National “Nicolae Balcescu”

4.         Grupul Teoretic “ G. Valsan” Faurei

5.         Colegiul Tehnic “Panait Istrati”

6.         Liceul Tehnologic “Edmond Nicola”

7.         Liceul Tehnologic “Nicolae Oncescu” Ianca

SERIA II

Etapa I-10. X. 2012

C Angelescu –sta

15:00 Insuratei – N. Oncescu

15:45 N. Balcescu – Ed. Nicolau

16:30 G. Valsan- P. Istrati

Etapa II-17. X. 2012

P. Istrati –sta

15:00 Ed. Nicolau- G. Valsan

15:45 N. Oncescu- N. Balcescu

16:30 C. Angelescu- Insuratei

Etapa III-24. X. 2012

Ed. Nicolau – sta

15:00 N. Balcescu- C. Angelescu

15:45 G. Valsan – N. Oncescu

16:30 P. Istrati – Ed. Nicolau

Etapa IV-31. X. 2012

Insuratei  – sta

15:00 N. Oncescu- P. Istrati

15:45 C. Angelescu – G. Valsan

16:30 Insuratei – N. Balcescu

Etapa V-7. X. 2012

N. Balcescu – sta

15:00 G. Valsan- Insuratei

15:45 P. Istrati – C. Angelescu

16:30 N. Balcescu – G. Valsan

Etapa VI-14. XI. 2012

N. Oncescu – sta

15:00 C. Angelescu  – Ed. Nicolau

15:45 Insuratei – P. Istrati

16:30 Ed. Nicolau   – N. Oncescu

Etapa VII-21. XI. 2012

G. Valsan –sta

15:00 P. Istrati – N. Balcescu

15:45 Ed. Nicolau   – Insuratei

16:30 N. Oncescu   – C. Angelescu

CUPA BRAILEI -2012

VOLEI  FETE

Locatie: Colegiul Nicolae Balcescu

1.         Liceul Teoretic “Mihail Sebastian”

2.         Liceul Teoretic “Panait Cerna”

3.         Liceul Teoretic “ Constantin Angelescu”

4.         Colegiul National  “Gheorghe  Munteanu – Murgoci”

5.         Colegiul National “ Nicolae Balcescu”

6.         Gr. Sc. “Gh. K. Constantinescu”

Etapa I-31. X. 2012

15:30 M. Sebastian – Gh. K. Constantinescu

16:30 P. Cerna – N. Balcescu

17:30 C. Angelescu – Gh. M. Murgoci

Etapa II-07. X. 2012

15:30 Gh. K. Constantinescu      -  Gh. M. Murgoci

16:30 N. Balcescu -  C. Angelescu

17:30 M. Sebastian – P. Cerna

Etapa III-14. X. 2012

15:30 P. Cerna – Gh. K. Constantinescu

16:30 C. Angelescu  – M. Sebastian

17:30 Gh. M. Murgoci  -    N. Balcescu

Etapa IV-21. XI. 2012

15:30 Gh. K. Constantinescu – N. Balcescu

16:30 M. Sebastian  – Gh. M. Murgoci

17:30 P. Cerna – C. Angelescu

Etapa V-21. XI. 2012

15:30 C. Angelescu  – Gh. K. Constantinescu

16:30 Gh. M. Murgoci – P. Cerna

17:30 N. Balcescu – M. Sebastian

CUPA BRAILEI -2012

VOLEI  BAIETI

Locatie: Colegiul National “Gh. M. Murgoci”

1.         Liceul Teoretic “Panait Cerna”

2.         Liceul Teoretic “D. P. Perpessicius”

3.         Liceul Teoretic “Gheorghe Munteanu – Murgoci”

4.         Colegiul National “ Nicolae Balcescu”

Etapa I-09. XI. 2012

15:30 P. Cerna – N. Balcescu

16:30 D.P. Perpessicius – Gh. M. Murgoci

Etapa II-16. XI. 2012

15:30 N. Balcescu -  Gh. M. Murgoci

16:30 P. Cerna – D. P. Perpessicius

Etapa III-23. XI. 2012

15:30 D. P. Perpessicius – N. Balcescu

16:30 Gh. M. Murgoci – P. Cerna

CUPA BRAILEI -2012

BASCHET  BAIETI

Locatie: Colegiul Teoretic “Nicolae Iorga”

1.         Liceul Teoretic “Nicolae Iorga”

2.         Liceul Pedagogic “D. P. Perpessicius”

3.         Liceul National “Nicolae Balcescu”

4.         Colegiul National “ Gheorghe Munteanu – Murgoci”

Etapa I-09. XI. 2012

16:00 N. Iorga – Gh. M. Murgoci

17:00 D.P. Perpessicius – N. Balcescu

Etapa II-16. XI. 2012

16:00 Gh. M. Murgoci  – N. Balcescu

17:00 N. Iorga – D. P. Perpessicius

Etapa III-23. XI. 2012

15:00 D. P. Perpessicius – Gh. M. Murgoci

17:00 N. Balcescu – N. Iorga

CUPA BRAILEI -2012

HANDBAL FETE

Locatie: Colegiul national “Gh. M. Murgoci”

1.         Liceul Tehnic “Edmond Nicolau”

2.         Liceul National “Gheoghe Munteanu – Murgoci”

3.         Liceul National “Ana Aslan”

4.         Colegiul National “Nicolae Balcescu”

Etapa I – 15 . XI. 2012

15:00 Ed. Nicolau – N. Balcescu

16:00 Gh. M. Murgoci – A. Aslan

Etapa II- 22. XI. 2012

15:00 N. Balcescu – A. Aslan

16:00 Ed. Nicolau- Gh. M. Murgoci

Etapa III-29. XI. 2012

15:00 Gh. M. Murgoci – N. Balcescu

16:00 A. Aslan – Ed. Nicolau

Comentarii

comentariu

banner-INF

About the Author

-