Published On: lun, Sep 3rd, 2012

Samsarii isi vand masinile pe trotuar

Share This
Tags

* Chiar daca Primaria a amenajat un targ de masini, Brailenii aglomereaza trotuarele marilor intersectii ale orasului

Primaria Braila a amenajat un targ de masini in Zona Libera in prelungirea Soselei de Centura. Chiar daca s-a investit intr-un spatiu destinat acestei activitati, marile intersectii ale orasului nostru sunt aglomerate cu masini care au pe geam afisul “De Vanzare”.

Tariful pe care un samsar il plateste pentru a-si parca masina in targul special amenajat este de 1 leu pe ora, sau 40 de lei pentru un abonament lunar. Cu toate ca aceste tarife nu sunt mari, parcul auto este gol in timp ce trotuarele din intersectiile orasului nostru si asa aglomerate “gem” de masini puse spre vanzare.

Daca luam ca exemplu intersectia Bulevardului Dorobanti cu strada Scolilor, putem observa aproximativ 30 de masini parcate avand anuntul in geam.

Chiar daca acestea sunt parcate acolo ilegal pe domeniul public, nimeni nu pare sa fie preocupat sa ia vreo masura.

Posibilul motiv pentru care oamenii nu isi duc masinile in zonele special amenajate pare sa fie acela ca nimeni nu ia nici o masura care sa-i impiedice sa fie in afara legii.

Comentarii

comentariu

About the Author

-