Published On: lun, Sep 10th, 2012

HC Dunarea castiga derby-ul etapei

* HC Dunarea Braila – Corona Brasov 30-26 (17-12) * Gabriela Dobre a avut 15 interventii dintre care 2 din 7 metri *

Atmosfera incendiara in Sala Polivalenta Danubius, unde a avut loc derby-ul etapei a doua din Liga Nationala de handbal feminin, in care echipa locala a intalnit gruparea de sub Tampa, Corona Brasov. Daca in primele 20 de minute, echipele au mers cap la cap, ultima parte din prima repriza a fost cu totul diferita. Evolutia portarului brailean, Gabriela Dobre, a ridicat publicul in picioare, iar golurile marcate de Alina Horjea si de mezina Gabriela Perianu a spulberat orice sansa a Brasovului de a pleca de la Braila cu cele doua puncte puse in joc.

In minutul 20 Alina Horjea scapa pe contraatac si mareste diferenta la trei goluri, (14-11), ca trei minute mai tarziu tot ea sa inscrie inca doua goluri importante, unul din pozitional si unul din contraatac (16-12, minutul 23). Ultimele cinci minute din cea de-a doua repriza au apartinut in totalitate echipei brailene, care a inscris ultimul gol prin Ada Moldovan, aceasta marind diferenta la cinci goluri, dupa ce brasovencele rateaza un 7m important ( 17-12 minutul 30).

Venite cu forte noi de la vestiare, fetele antrenate de Ioan Baban au spulberat apararea Brasovului care nu a mai aratat nimic. Din pozitional, echipa brailean inscria din orice unghi, iar pe contraatac, spulbera poarta gazdelor, in timp ce Gabriela Dobre inchide poarta echipei brailene aparand inca un 7 m. Diferenta de 5 goluri s-a mentinut si in partea a doua a jocului, (23-16 min 45, 25-19 minutul 50). Pe ultima suta de metri echipa Marianei Tarca a incercat revenirea prin Hotea si Burghel, (25-23, minutul 53) dar Dunarea Braila a dat imediat replica prin doua goluri marcate de Agatunovic si Horjea. Cu toate ca au trecut la aparare avansata, oaspetele au mai incasat pana la finalul reprizei 5 goluri, si au marcat doar 3, tabela de marcaj aratand dupa 60 de minute de joc, 30-26.

Astfel, dupa aceasta partida, HC Dunarea Braila bifeaza prima victorie pe teren propriu si se claseaza pe primul loc in clasament. Urmatorul meci al echipei brailene, are loc duminica 16 septembrie, in deplasare la Plopeni, unde intalneste echipa CSM Ploiesti.

HC Dunărea Braila:

Portari:  Dobre  (15 interventii),  Nichita, Voicu

Marcatoare: Horjea 13 goluri (4 din 7m), Perianu 7, Agatunovic 4, Brot 2, Barbos 2, Moldovan 2

Aruncari de la 7m: 4/4

Eliminari: Moldovan, Agatunovic

Corona Braşov:

Portari: Sintamarean (7 interventii), Dedu (4 interventii)

Marcatoare: Hotea 8 goluri (3 din 7m), Burghel 6, Tacalie 4 (1 din 7m), Drutu 3 (2 din 7m), Sorodoc 2, Apetrei 2, Chiper 1

Eliminari: Tacalie, Tudor, Chiper