Published On: sâm, Sep 8th, 2012

CF Braila a remizat pe teren proriu

* Brailenii au avut 2-0 in minutul 18, dar au terminat la egalitate, 2-2, un meci pe care puteau sa-l si piarda *

Dupa frumoasa victorie cu 4-2 obtinuta la Targoviste in prima etapa, se parea ca partida de pe teren propriu cu Unirea Slobozia, nou promovata in liga a doua, va fi una fara absolut nicio problema pentru CF Braila. Ei bine, pe teren lucrurile nu au stat deloc asa. Ialomitenii au aratat ca o echipa care a stiut ce vrea, si au reusit sa revina de la 0-2 fiind chiar foarte aproape sa plece cu toate cele trei puncte puse in joc, in ciuda faptului ca brailenii au avut nenumarate ocazii sa castige. Cea mai controversata faza a partidei a avut loc chiar in minutul 93, atunci cand Adrian Mihalcea a scapat singur in careul brailean si a fost faultat clar de Ignat in propria suprafata de pedeapsa. Centralul Adrian Paraschiv a considerat ca atacantul ialomitean a simulat faultul, si in locul unui penalty, clar ca lumina zilei, vazut pana si din elicopter, centralul i-a acordat cartonasul galben atacantului Unirii, si astfel oaspetii au fost vaduviti de sansa de a obtine toate cele trei puncte puse in joc.

Dar ce s-a intamplat pana atunci a tinut mai mult de un film SF, in care brailenii au marcat de doua ori, aveau 2-0 in minutul 18, iar ocazii de gol au fost din abundenta la ambele porti. Dupa un prim sfert de ora, destul de anemic, Rusu si-a facut singur o minge la 16 metri, dupa care a sutat fara sperante pentru portarul Dobre: 1-0. Dupa ce Bunduc a aparat cu greutate sutul expediat de Luca, de la 6-7 metri de poarta, elevii lui Alin Panzaru au majorat diferenta diferenta pe tabela de marcaj. Frunza l-a angajat excelent pe acelasi Rusu in careul oaspetilor, iar braileanul a sutat de la 14 metri, imparabil, in coltul lung al portii oaspetilor: 2-0 (min. 18). Brailenii au controlat apoi prima repriza cu autoritate, iar in minutul 31, tot Rusu a mai inscris o data, dar golul a fost anulat: braileanul a patruns in careu, l-a driblat si pe portarul Dobre, mingea protejata de Campeanu a intrat in poarta, dar asistentul Cosmin Vataman a anulat golul pe motiv ca Adrian Campeanu l-a faultat pe linia portii pe Soare.

Chiar si in aceste conditii, cei aproximativ 1500 de spectatori sperau la o victorie cu un scor fluviu a brailenilor. Nu a fost insa sa fie asa, deoarece ialomitenii au iesit mult mai hotarati de la vestiare si fata jocului s-a schimbat. Unirea a atacat in valuri poarta braileana, si dupa ce Ibrian a ratat de putin tinta (min. 54), a venit si primul gol al oaspetilor: a fost o centrare in careul brailean, Bunduc a boxat mingea care a ajuns la Floarea, iar mijlocasul ialomitean l-a lobat pe portarul Brailei cu o minge de la 25 de metri care s-a oprit direct in plasa: 2-1. Jucatorii de la CF Braila raman si in continuare in stare inactiva, iar in minutul 66 se produce minunea: Luca a trimis in plasa o minge balbaita de fundasii braileni, si oaspetii incep sa viseze frumos: 2-2. La faza imediat urmatoare Baltoi a scapat singur spre poarta Unirii Slobozia, toata lumea vazut mingea in plasa, insa sutul acatantului brailean a sters bara din stanga portii oaspetilor si a iesit afara (min. 67).

De aici incolo a inceput un meci nerecomandat cardiacilor, cu brailenii asediind poarta oaspetilor, dar portarul Dobre a aparat magistral suturile lui Baltoi (min. 74) si Rusu (min. 76), acelasi jucator intervenind foarte bine si la centrarea lui Frunza (min. 81). Hotarati sa marcheze golul victorie, brailenii neglijeaza apararea, iar in minutul 87 Bunduc scoate incredibil o minge expediata de la 16 metri de Ghe. Viorel. A urmat apoi faza cu penalty-ul neacordat oaspetilor, si astfel s-a terminat la egalitate, 2-2, un meci pe care CF Braila l-a avut in mana dar a trebuit sa se multumeasca cu un singur punct.

Pentru CF Braila urmeaza acum doua saptamani de pauza, deoarece Callatis Mangalia si FCM Bacau, urmatoarele lor adversare, s-au retras din campionat, urmand apoi partida tot de acasa cu Sageata Navodari, de pe 29 septembrie.

CF Braila: Bunduc – Bosoi, Ignat, Ivan, Sanmartean (min. 55: Spiridon) – Punga, Ochia, Puscasu (min. 82: Braha), Frunza – Rusu, Campeanu (min. 62: Baltoi). Antr: Alin Panzaru.

Unirea Slobozia: Dobre – Stan, (min. 38: Rosu), Soare, Lorincz, Florea – Macare, Ivasca (min. 61: L. Mihai), Luca, Ibrian (min. 74: Bogdan) – V. Gheorghe, Ad. Mihalcea. Antr: Marin Duna.