Published On: mar, Aug 14th, 2012

Ne batem joc de frumusetea orasului

Share This
Tags

Ne batem joc de frumusetea orasului

*Primaria Municipiului Braila a amenajat in fata Garii CFR un spatiu de recreere destinat tuturor cetatenilor care doresc sa petreaca putin timp in aer liber

Aflati in zona pentru a colecta informatiile necesare unui articol, reporterii de la InfoBraila au fost asaltati de cetatenii care se relaxau pe bancile din fata Garii CFR. Problemele ridicate de acesti oameni sunt ingrijoratoare, deoarece tot mai multi cetateni se plang de vandalizarea diferitelor bunuri sau spatii special amenajate din orasul nostru.

Anghel Ion este unul dintre brailenii cei mai inversunati in problema canapelelor din spatiul de recreere. “Impreuna cu cativa cetateni, am mers in audienta la Primar, si am cerut crearea unui asemenea spatiu in zona respectiva. Aurel Simionescu a tinut cont de noi si a amenajat foarte frumos zona. Dar la scurt timp dupa ce s-au terminat lucrarile au aparut si problemele. Nu se pastreaza curatenia in zona si mai mult decat atat, au inceput sa dispara si din banci. Candva acestea erau intepenite, nu se puteau muta, dar oamenii care nu stiu sa pastreze ceva care ne este folositor tuturor, au tras de ele si le-au mutat dupa bunul plac. Ii multumim primarului ca ne-a ajutat, dar ma intreb ce face Politia Comunitara, care ar trebui sa supravegheze zona si sa vada neregulile acestea si sa ia cumva masuri. Pacat ca in Braila nu putem sa avem si noi ceva frumos” a declarat Anghel Ion.

In jurul bancilor am gasit ambalaje de produse, coji de seminte si guma de mestecat.

Autoritatile Locale ar trebui sa asigure ordinea si curatenia in zona mai sus mentionata. Aceasta este prima imagine a orasului nostru pe care si-o fac turistii care vin pentru data in Braila prin Gara CFR.

Cosmin Mihai

Comentarii

comentariu

About the Author

-