Published On: mar, Aug 14th, 2012

Cosurile de gunoi transformate in saci de box

Share This
Tags

* Dupa consumul de bauturi alcoolice, tot mai multi  tineri braileni distrug cosurile de gunoi montate de Primarie pe raza Municipiului Braila

Imagini cu cosuri de gunoi puse la pamant si continutul acestora imprastiat pe jos, sunt din ce in ce mai intalnite pe strazile orasului nostru.

Scopul cu care acestea au fost montate in tot orasul, este acela de a asigura locuri special amenajate de colectare a deseurilor. Primaria doreste astfel sa-i indemne pe braileni sa nu mai arunce gunoaiele pe jos, si sa pastreze curatenia orasului.

“Acestea sunt niste chestiuni elementare care tin de bunul simt al fiecaruia dintre noi. Dar se pare ca bunul simt este pe cale de disparitie la Braila. Nimanui nu cred ca ii place sa treaca printre gunoaiele altora. Vinovati de toate astea sunt tinerii care stau pana tarziu in noapte adunati in colturile strazilor. Dupa consumul de bauturi alcoolice, se pare ca au halucinatii si vad cosurile de gunoi montate pe stalpi ca niste saci de box” a declarat Marin Popescu un brailean nemultumit de problema cu care se confronta orasul nostru.

Angajatii de la salubritate sunt cei care au cel mai mult de suferit. Ei sunt cei care se ocupa zilnic de strangerea gunoaielor imprastiate pe strazi.

In ciuda faptului ca exista la fiecare colt de strada cate trei containere personalizate in care brailenii pot depozita deseurile, inca mai sunt mormane de gunoaie aruncate in zone importante ale orasului.

Vandalizarile insa tin de buna crestere a fiecaruia. Si cum cei sapte ani de acasa lipsesc cu desavarsire, tinerii braileni gasesc o placere in a distruge orice intalnesc pe spatiul public.

Cosmin Mihai

Comentarii

comentariu

About the Author

-