Published On: lun, Iul 2nd, 2012

Spania ramane campioana Europei

* Spania – Italia 4-0: Silva (15), Alba (41), Torres (84), Mata (88) * Spania ramane campioana in Europa dupa finala in care a distrus-o pe Italia cu 4-0 si devine cea mai buna nationala din istoria Europei

Italia nu a avut replica la Kiev pentru furia rosie a lui Del Bosque, care a reusit sa deschida scorul in minutul 14 prin Silva. Desi multe voci sustineau inaintea partidei ca Italia se poate bate cu ibericii de la egal la egal, Xavi, Iniesta & Co. au incercat sa infirme aceasta ipoteza inca din primul sfert de ora. Dupa un sut peste al lui Balotelli, elevii lui Vicente del Bosque au dezlantuit bine-cunoscuta “tiki-taka”, care a produs primul gol al partidei: Iniesta i-a pasat pe culoar lui Fabregas, care a centrat perfect in fata portii la David Silva, de unde mijlocasul lui City a reluat in plasa cu o lovitura de cap atipica..

Spania a facut 2-0 inainte de pauza prin noul extraterestru Jordi Alba, care a trimis superb pe langa Buffon o pasa geniala marca inregistrata Xavi. Ce a urmat este deja istorie. In minutul 41, pasa geniala a lui Xavi i-a permis noului “extraterestru” Jordi Alba sa majoreze diferenta, iar la pauza, campioana din 2008 a intrat cu un avans linistitor, de 2-0. Nici repriza a doua n-a adus nimic nou in echipa Italiei, care a revenit de la vestiare cu Di Natale pe teren.

Imediat dupa reluare, Spania putea primi un penalty, la hentul lui Bonucci. Arbitrul Proenca n-a vazut infractiunea, dar ramanerea in inferioritate numerica a Italiei a stabilit soarta unei partide pe care ibericii au incheiat-o en-fanfare. Torres (84) si Mata (88) au rasucit cutitul in rana Italiei, care sufera astfel prima infrangere intr-un meci oficial sub comanada lui Cesare Prandelli.

Dupa acest meci, Fernando Torres a devenit primul jucator din istoria Campionatelor Europene care reuseste sa marcheze in doua finale ale competitiei. Cu succesul de la Kiev, Spania a egalat totodata performanta Germaniei, castigatoare a trei editii de C.E. “La Roja” s-a impus in 1964, 2008 si 2012. Spania a ajuns astfel la 11 meciuri consecutive fara infrangere la un turneu european, un alt record absolut al intrecerii. Italia s-a oprit la 8.

100 de victorii internationale a strans Iker Casillas, detinatorul celui mai bun bilant din istoria Spaniei.

Meciul a fost arbitrat de portughezul Pedro Proenca, ajutat de conationalii sai Bertino Cunha Miranda si Ricardo Jorge Ferreira Santos, asistenti suplimentari fiind Manuel Jorge Neves Moreira De Sousa si Duarte Nuno Pereira Gomes. Rezerva a fost turcul Cüneyt Cakır, iar rezerva pentru asistenti a fost tot un turc, Bahattin Duran.

La finala au asistat si numeroase personalitati: presedintele UEFA, Michel Platini, presedintele FIFA, Joseph Baltter, presedintele CIO, Jacques Rogge, premierul italian Mario Monti si cel spaniol Mariano Rajoy, printul Felipe al Spaniei sau presedintele ucrainean Victor Ianukovici. De asemenea, au fost prezenti si jucatorii spanioli David Villa si Carles Puyol, care nu au fost inclusi il lotul pentru Campionatul European din Ucraina si Polonia din cauza accidentarilor.

Echipele de start:

Spania: Casillas – Arbeloa, Pique, Ramos, Alba – Xabi Alonso, Xavi Hernandez, Busquets – Iniesta, Silva, Fabregas. Selectioner: Vicente Del Bosque.

Italia: Buffon – Abate, Barzagli, Bonucci, Chiellini – Marchisio, Pirlo, De Rossi – Montolivo – Cassano, Balotelli. Selectioner: Cesare Prandelli.