Published On: sâm, Iul 28th, 2012

Alina Dumitru aduce prima medaliei Romaniei la JO

* Prima zi de la JO de la Londra * Alina Dumitru, vicecampioana olimpica la categoria 48 kg

Inca din prima zi a competitiei, steagul Romaniei s-a inaltat, Alina Dumitru castigand argitul la categoria 48 de kg.

Alina Dumitru a intrat direct in turul doi al grupei B si a avut un debut excelent in disputa cu cubaneza Dayaris Mestre Alvarez, care o eliminase in primul tur pe Natalia Kondratyeva. Cubaneza a fost penalizata cu cartonas galben, in minutul 3.47, din cauza unui gest nesportiv, astfel ca Alina Dumitru a obtinut o calificare facila in sferturi, prin descalificarea adversarei.

Ajunsa in sferturi, aceasta a invins-o in cu emotii pe mongoleza Urantsetseg Munkhbat. In semifinale, campioana olimpica a dat peste japoneza Tomoko Fukumi pe care nu a invins-o niciodata, japoneza fiind lider mondial, castigand toate turneele de anul acesta.

Alina Dumitru reuseste un youko si incepe in forta semifinala! Piti trece de Tomoko Fukumi si ajunge in finala la judo, categoria 48 de kilograme! Romania si-a asigurat astfel prima medalie la Jocurile Olimpice!

Alina Dumitru ramane cu medalia de argint, dupa ce a fost invinsa de brazilianca Sarah Menezes in finala categoriei 48 de kilograme la JO 2012. Pentru campioana olimpica din 2008, aceasta a fost ultima competitie majora la care a luat parte, ea anuntandu-si retragerea.

Echipajul românesc de dublu rame format din Georgeta Andrunache si Viorica Susanu a fost primul care a evoluat in cadrul Jocurilor Olimpice de la Londra. Tricolorele, care au pornit de pe culoarul 1, s-au clasat pe pozitia a treia in calificari, in 7:05:39. Andrunache si Susanu vor merge in recalificari, pe 30 iulie.

Tot in prima zi de competitie, Romania a ramas fara singurul reprezentant la proba de ciclism, Andrei Nechita, nu a terminat, cursa pe sosea, desfasurata pe distanta a 249,5 kilometri. Nechita a trecut de primele sase puncte de control ale traseului, când ocupa locul 124, insa la urmatoarele doua, dar si la final nu a mai ajuns.

De asemenea, Sorana Cirstea, locul 39 WTA, a fost eliminata, de italianca Flavia Pennetta, locul 21 WTA, in primul tur al turneului olimpic de la Londra. Sorana Cirstea a fost invinsa de Flavia Pennetta, scor 6-2, 4-6, 6-2, dupa o ora si 38 de minute.

In competitia feminina de tenis de la JO mai evolueaza Irina-Camelia Begu, locul 79 WTA, care o va intâlni pe sportiva bielorusa Victoria Azarenka, numarul 1 WTA, si Simona Halep, locul 50 WTA, care va juca in compania lui Ons Jabeur din Tunisia (locul 297 WTA), beneficiara a unui wild-card.

Sportivul Dragos Agache a ratat, calificarea in semifinalele probei de 100 de metri bras, la Jocurile Olimpice de la Londra. Dragos Agache a luat startul in seria a treia a calificarilor, pe culoarul 7, incheind cursa cu timpul de 1:02.93 minute, pe locul 8, care nu a fost calificant in semifinale.