Published On: lun, Iun 25th, 2012

Romania bate Chile in primul meci de la CM Universitar

Romania-Chile 36-15 (21-6)

Primul meci de la Campionatul Mondial Universitar de handbal feminin care are loc zilele acestea in Brazilia, a avut loc aseara iar Romania a invins Chile cu scorul de 36-15. Pe tot parcursul meciului, echipa Romaniei si-a spus cuvantul, in minutul 15, scorul fiind de 8-3, pentru fetele noastre.  Pana la pauza, echipa din Chile, nu a mai inscris decat 3 goluri, pe cand echipa antrenata de Ioan Baban s-a distantat la 15 goluri, scorul la pauza fiind de 21-6. In cea de-a doua repriza lucrurile au stat la fel, Romania conducand Chile cu scorul de 29-10 in minutul 50, ca dupa 60 de minute de joc, tabela sa arate scorul final de 36-15.

Astfel Romania porneste cu dreptul in lupta pentru aurul mondial. Specialistii prezenti la competitie dau Romaniei sansa a treia, a patra la medalia de aur dupa echipa Braziliei, care se pregateste de 2 ani pentru aceasta competitie, a Cehiei, o echipa omogena cu un joc foarte bine organizat si a Poloniei, care are conducator tehnic un antrenor Nordic.

Chiar daca Brazilia este favorita la castigarea aurului mondial, aceasta a inceput cu stangul competitia pierzand in fata Poloniei cu scorul de 26-31. Urmatorul meci al Romaniei are loc in aceasta seara, adversara fiind Polonia.

25.06.2012, ora 16:30 Polonia – Romania (ora 22:30 ora Romaniei)

26.06.2012, ora 16:30 Romania – Cehia