Published On: joi, Iun 28th, 2012

Italia – Spania, marea finala de la EURO 2012

*Italia a invins Germania, scor 2-1 (2-0), si s-a calificat in finala de la Kiev

Reprezentativa Italiei a invins, la Varsovia, cu scorul de 2-1 (2-0), naţionala Germaniei, in semifinalele Campionatului European din Polonia si Ucraina, si s-a calificat in finala competitiei, in care va intalni detinatoarea trofeului, Spania.

Meciul a fost o reprezentatie data de rebelul Mario Balotelli, autor al “dublei” decisive care trimite Squadra lui Cesare Prandelli in marea finala, de la Kiev.

Italienii au parut in control deplin al partidei pe toata durata meciului, dupa ce Balotelli a deschis scorul cu o lovitura de cap din sase metri (’20) si dupa ce acelasi atacant de la Manchester City a majorat diferenta, cu un sut-bomba din marginea careului (’36).

Germania, considerata mare favorita la calificarea in finala, a dominat repriza a doua teritorial, dar totodata steril. Low a schimbat la pauza, introducandu-i pe teren pe Miro Klose si Marco Reus. Decizie falimentara, deoarece Italia a pasat fara greseala si in partea a doua si a tremurat doar in prelungiri, dupa golul marcat din penalty de Ozil (90+2).

Marea finala de la EURO 2012, se disputa duminica, 1 iulie, cand detinatoarea trofeului, Spania intalneste Italia.