Published On: mie, Apr 11th, 2012

HC Dunarea pierde in ultimul sfert in fata Oltchimului

CS Oltchim – HC Dunarea 36-27 (19-20)

Inceputul de meci a fost unul greu, brailencele ratand prima faza de joc, dar revenindu-si repede. HC Dunarea Braila a condus pe terenul galacticelor pana in minutul 15, avand la un moment dat chiar si 3 goluri avans fata de valcence. Dupa doua goluri consecutive ale brailencelor, Radu Voina s-a simtit nevoit sa ceara timp de odihna dupa doar 10 minute din partida, galacticele revenind pe tabela de marcaj si egaland Dunarea Braila in minutul 15, scorul fiind de 10-10. In minutul 17, Oltchim trece la conducere si din greselile fetelor antrenate de Ioan Baban, gazdele mai inscriu in poarta aparata de Dobre.

In minutul 20 Oltchim conducea HC Dunarea Braila cu scorul de 16-13, Baban vazandu-se nevoit sa ceara time out. Timpul de odihna si indrumarea antrenorului, le-a facut pe brailence sa se trezeasca la realitate si sa inscrie 5 goluri consecutive, trecand la conducere pe tabela de marcaj. Tehnica in regim de viteza a lui Esanu, golul lui Horjea de la 7 metri si fazele de atac finalizate cu gol in poarta aparata de Hutupan, a adus Dunarea Braila la conducere 17-20 (min 28). Din cauza greselilor facute de brailence, Oltchimul mai reduce din diferenta, scorul la pauza fiind de 19-20, pentru oaspete.

In cea de-a doua repriza campioana Romaniei a intrat in forta pe teren, brailencele neputand sa inscrie pana in minutul 35, in timp ce Oltchim marcheaza 4 goluri in poarta aparata de Dobre. Fetele antrenate de Ioan Baban se grabesc in atac si pierd mingea, Oltchim inscriind chiar si cu un om in minus.

Succesivele au fost cele care au mers bine in cea de-a doua repriza la HC Dunarea, Craciun aducand, pentru ultima oara in aceasta partida, golul egalizator, in minutul 38 scorul fiind de 23-23. In minutul 42 Oltchim reintra in avantaj, Horjea ratand o aruncare de la 7 metri, de aici brailencele nemaiputand sa tina pasul cu una dintre cele mai bune echipe din lume, tabela de marcaj aratand la final 36-27.

Golurile primite din extrema au fost mare problema a portarului Dobre, care totusi a avut 12 interventii in poarta clubului brailean.

In acest sezon Dunarea Braila a fost singura echipa care a putut pune probleme Oltchimului, dovedind inca odata ca are valoare si ca poate infrunta, sau chiar conduce masinaria handbalului romanesc.

„Am jucat foarte bine trei sferturi din meci, pana in minutul 46, cand eram la un gol in spatele Oltchimului. Dupa, valoarea lor si-a spus cuvantul, iar oboseala acumulata ne-a facut pe noi sa facem multe greseli. Un meci foarte bun facut la Valcea si trebuie sa tinem cont de faptul ca am rulat tot lotul,” a declarat dupa derby-ul cu Oltchim, antrenorul principal al HC Dunarea Braila, Ioan Baban.

Urmatorul meci al clubului brailean, este tot un derby, sala polivalenta Danubius, gazduind, sambata, 21 aprilie, incepand cu orele 11.00, partida dintre HC Dunarea Braila si Jolidon Cluj.

Dunarea Braila: Lobach (7), Horjea (11), Youschenco (1), Craciun (3), Esanu (3), Dragut (1), Goran(1), Dobre (12 interventii)