Published On: mie, Apr 25th, 2012

HC Dunarea pierde sansa de a urca pe podium

*CSM Bucuresti – HC Dunarea 26-24 (15-11) * HC Dunarea se intoarce fara puncte din deplasarea de la Bucuresti

Daca in meciul din etapa trecuta fetele antrenate de Ioan Baban au pierdut sansa de a urca pe pozitia a 2-a, in aceasta etapa partida din deplasare cu CSM Bucuresti nu a adus punctele mult dorite echipei brailene.

Cu toate ca se anuntase un meci destul de greu, bucurestencele declarandu-se dornice de o victorie avand in vedere ca meciul din tur l-au pierdut la un singur gol, se pare ca fetele de la HC Dunarea nu au putut mai mult decat arata tabela de marcaj, dupa 60 de minute de joc, apararea avansata la Horjea si Perianu impiedicand HC Dunarea sa-si faca jocul obisnuit cu interii.

Evolutia meciului a fost una infioratoare pentru echipa antrenata de Ioan Baban, CSM Bucuresti fiind la conducere pe tot parcursul meciului, cea mai mare diferenta fiind in minutul 27, cand CSM Bucuresti conducea pe tabela de marcaj cu 5 goluri (13-8), brailencele reusind sa reduca doar un gol pana la pauza, scorul dupa prima jumatate de ora fiind de 15-11 pentru gazde.

Si in cea de-a doua repriza bucurestencele au mentinut diferenta de 3 sau chiar 4 goluri, ceea ce arata faptul ca HC Dunarea nu a fost intr-o zi perfecta pentru a-si face jocul normal. Echipa antrenata de Ioan Baban s-a trezit abia in minutul 50, cand a redus din diferenta (23-21), ca in minutul 54 HC Dunarea sa se apropie doar la un punct de CSM Bucuresti (24-23). Astfel, dupa 60 de minute de joc greu, CSM Bucuresti – HC Dunarea Braila se termina cu scorul de 26-24, iar brailencele pierd astfel ocazia de a urca pe podium in aceasta etapa, ramanand pe locul 4 cu un total de 30 de puncte, dar cu un joc in minus.

Urmatoare partida a brailencelor este sambata, 28 aprilie, cand HC Dunarea Braila intalneste Corona Brasov, care vine la Braila fara Cristina Zamfir, aceasta fiind accidentata in urma meciului cu HC Zalau.

Pentru HC Dunarea au marcat: Iancu 6, Lobach 6, Craciun 3, Brot 2, Yuschenko 2, Adespii 2, Esanu 1, Perianu 1.