Published On: lun, Apr 30th, 2012

CF Braila pierde la limita meciul de la malul marii

Farul Constanta – CF Braila 2-1 (2-0)

Sambata, 28 aprilie, stadionul “Farul” din Constanta a gazduita partida din etapa 24 dintre Farul Constanta si CF Braila.

Inceputul de meci a apartinut in totalitate gazdelor care dupa primul sfert de ora au inscris de doua ori in poarta brailenilor.

Primul gol a fost marcat de Neagoe, care in minutul 7, suteaza pe coltul lunga al portii aparate de Bucuroiu si inscrie pentru 1-0. Patru minute mai tarziu Sascau a trimis de la 6 metri cu capul, dupa o lovitura libera executata de Neagoe, marcand astfel cel de-al doilea gol pentru gazde, 2-0.

Dupa primul sfert de ora in care erau condusi cu 2-0, brailenii se trezesc pentru putin la realitate si Dumitru rateaza sansa de a mai reduce din handicap, trimitand din 8 metri putin peste poarta. Minutul 28 putea fi decisiv in aceasta partida, constantenii avand ocazia de a marii diferenta, dar sutul lui Neagoe din lovitura libera, trece putin pe langa poarta braieana. Astfel dupa 45 de minute, constantenii intra la pauza cu un avantaj de doua goluri, tabela de marcaj aratand 2-1.

In cea de-a doua repriza, brailenii au avut un inceput mai bun, Palimarul avand un sut fulger in poarta constantenilor insa portarul Curca apara magistral. Minutul 55 avea sa fie unul greu pentru constanteni, Stegaru comite hent, si este eliminat, in timp ce brailenii se bucura de o lovitura libera, unde Necoara reuseste sa marcheze cu ajutorul zidului, si sa reduca din diferenta, 2-1 (min 56). Fiind cu un om in plus, elevii lui Ion Viorel au dominat restul partidei dar nu au mai reusit sa inscrie, pierzand astfel puncte importante din aceasta deplasare, scorul dupa 90 de minute fiind de 2-1 pentru gazde.

Dupa aceasta infrangere, CF Braila cade pe locul 6 cu un total de 38 de puncte, iar etapa viitoare se anunta una dificila, Viitorul Constanta fiind adversarul brailenilor.

CF Braila: Bucuroiu – Bosoi (cpt.), L. Ivan, C. Vlaicu, B. Dumitru – M. Voicu, Otvos, Puscasu, Necoara – Palimaru, Ad. Campeanu