Published On: sâm, Apr 21st, 2012

Adio locul 2! HC Dunarea Braila – “U” Jolidon Cluj 31-31 (20-17)

*HC Dunarea a remizat pe teren propriu in partida cu Jolidon Cluj, dar a oferit publicului un adevarat spectacol

Daca pana acum echipa antrenata de Ioan Baban inca mai spera la castigarea medaliei de argint la sfarsitul sezonului, de astazi fetele lupta pentru consolidarea locului 3 in Liga Nationala feminina.

Derby-ul din etapa 22, care a avut loc sambata la Sala Polivalenta Danubius intre ocupantele pozitiilor 2 si 3, Universitatea Jolidon Cluj si HC Dunarea Braila, a oferit publicului brailean venit in numar mare la sala un adevarat spectacol handbalistic. Doua dintre cele mai bune echipe din Liga Nationala au jucat cu sufletul si cu mintea pana in ultimul minut.

Gazdele au avut un inceput greu de meci, fiind conduse de clujence in primul sfert de ora, insa, datorita publicului, HC Dunarea a reusit sa intoarca scorul de pe tabela si sa preia conducerea pana la finalul reprizei.

Daca jocul cu interii nu a functionat la capacitate maxima, extremele si-au facut datoria asa cum trebuie, Adina Brot facandu-si simtita revenirea, aceasta marcand pentru HC Dunarea de 5 ori, iar veterana echipei Liliana Craciun a zdrobit zidul din poarta Jolidonului, marcand de 6 ori.

Elevele lui Ioan Baban s-au desprins de pe tabela, conducand chiar si la 4 goluri (20 – 16), dar clujencele nu s-au lasat mai prejos si au redus din diferenta, tabela de marcaj aratand la pauza 20-17 pentru HC Dunarea Braila.

Cea de-a doua repriza avea sa anunte un adevarat spectacol, HC Dunarea luptand pentru a-si mentine avantajul de la pauza, dar clujencele au apasat pe pedala de acceleratie si portarul Petroczi a blocat poarta. Dupa primul sfert de ora din repriza secunda clujencele au intors scorul, despinzandu-se chiar la 3 lungimi, in minutul 50 scorul fiind de 26-29 pentru oaspete. Ultimele 5 minute au apartinut in totalitate gazdelor care, desi conduse, au reusit sa egaleze pe ultima suta de metri, scorul final fiind de 31-31.

Publicul brailean a fost cel de-al optulea jucator in aceasta partida, printre spectatori numarandu-se si golghetera sezoanelor trecute, jucatoarea clubului brailean Ada Moldovan, care si-a sustinut echipa din tribuna si care s-a declarat dornica de revenirea cat mai curand pe teren.

Jolidon Cluj are prima sansa pentru ocuparea locului secund in acest sezon, pentru ardelence urmand partide cu echipe din a doua jumatate a clasamentului, pe cand HC Dunarea Braila mai are de disputat 3 meciuri in deplasare cu CSM Bucuresti, HCM Baia Mare si CSM Bacau, dar si doua meciuri dificile acasa, cu Corona Brasov si cu ocupanta locului 4 in acest moment, HC Zalau.

Etapa 22 se incheie pentru HC Dunarea Braila cu un prim meci egal pe teren propriu, acumuland acum un numar de 30 de puncte din 21 de partide. Pentru fetele antrenate de Ioan Baban si Cristi Preda urmeaza un meci in deplasare, miercuri 25 aprilie jucand pe terenul celor de la CSM Bucuresti.

HC Dunarea Braila:

Portari: Dobre, Voicu

Marcatoare: Horjea 9 goluri, Craciun 6, Brot 5, Lobach 4, Yushchenko 4, Perianu 2, Iancu 1

Aruncari de la 7m: 5 primite, 5 transformate

Eliminari: 1 x 2 min.

Antrenori: Ioan Baban, Cristi Preda

“U” Jolidon Cluj:

Portari: Petroczi, Munteanu, Mazarean

Marcatoare: Chintoan 7 goluri, Senocico 7, Vadineanu 4, Paraschiv 4, Dinca 4, Tetean 3, Tivadar 2

Aruncari de la 7m: 2 primite, 2 transformate

Eliminari: 3 x 2 min.

Antrenor: Gheorghe Covaciu