Published On: sâm, Mar 10th, 2012

S-a respectat traditia: HC Dunarea umileste Otelul Galati

Sala “Siderurgistul” din Galati a gazduit in acest weekend marele derby de pe malul Dunarii. Intr-o sala mica de doar 500 de locuri, brailenii au fost prezenti sa-si sustina echipa, ocupand aproape jumatate din capacitatea acesteia.

Daca in cursul saptamanii trecute antrenorul Ioan Baban a declarat ca meciul este unul normal pentru echipa, ducandu-se la Galati precum la Zalau, Roman sau Ploiesti, unde au castigat puncte importante, acesta abia astazi a realizat ce inseamna “batalia” dintre cele doua orase.

In tur, scorul a fost strans si otelarele venisera la Braila pentru lua cele doua puncte puse in joc, dar istoria s-a repetat, Galatiul plecand de la Braila fara victorie pentru al saselea an consecutiv,  scorul de atunci incheindu-se 23-22 pentru gazde.

Niciodata Galatiul nu a fost atat de umilit precum a fost astazi. Gruparea braileana a condus pe tot parcursul jocului, facand spectacol pe terenul gazdelor, care s-au lasat pagubase la un moment dat si care nu au mai putut sa tina pasul cu fetele noastre.

Daca in primul sfert de ora a jocului au existat ceva emotii in tabara braileana, acestea au fost inlaturate de paradele Alinei Horjea si a portarului Gabriela Dobre, care au distantat echipa chiar si la 8 goluri, scorul la pauza fiind de 7-15 pentru brailence.

Multumiti de evolutia fetelor din prima repriza, antrenorii de pe banca tehnica a Dunarii Braila nu au facut mari modificari pe teren, iar echipa braileana a intrat mai hotarata ca niciodata sa spulbere orice vis al Galatiului. Daca in prima repriza otelarele nu s-au prea marcat pe teren, acestea au avut un prim inceput din cea de-a doua repriza bun, dar care nu s-a vazut la final pe tabela de marcaj, meciul incheindu-se cu scorul de 22-27 pentru brailence.

Inca un an in care HC Dunarea Braila ia toate punctele puse in joc in acest derby local, fiind a 8 oara cand invinge Galatiul in liga nationala.

Meciul nu s-a tinut numai pe teren, ci si in tribune, iar daca in ultimele etape, galeria Dunarii Braila nu a fost prezenta in Sala Polivalenta, acestia au facut deplasarea la Galati si au invins si ei la randul lor galeria otelului care a amutit cand a vazut jocul slab al galatencelor.

Evolutia perfecta din jocul de astazi, un joc pe care l-au facut cu mintea si sufletul, i-a facut pe toti cei care sustin echipa sa fie mandri ca sunt braileni, atmosfera de la sfarsitul partidei, bucuria de pe fetele intregului staff de la HC Dunarea, da sperante la un loc in primele 4, sau chiar la o medalie.

Atacul organizat pana la limita pasivului, apararea ermetica extrem de agresiva si contraatacurile taioase ale brailencelor au facut ca echipa noastra sa castige cele doua puncte puse in joc, urcand acum pe locul 3 cu 25 de puncte si cu 17 meciuri jucate, mai avand restante partidele cu Deva de acasa si cea din deplasare de la Baia Mare. Daca Dunarea Braila e la a patra victorie consecutiva, Otelul Galati cade de pe podium in urma ultimelor doua infrangeri, direct pe locul 5 avand un total de 23 de puncte si 18 meciuri disputate.

“Astazi, am obtinut o victorie a muncii noastre depuse de cateva luni, a profesionalismului de care a dat dovada intreaga familie a HC Dunarii. Am condus pe tot parcursul meciului si am dat dovada de o interpretare tactica superioara adversarelor. La Braila se formeaza o echipa valoroasa si asteptam cu incredere jocurile viitoare. Multumim tuturor celor prezenti pentru sprijin si galeriei care a fost al 8-lea jucator”, a declarat antrenorul principal al HC Dunarea Braila, Ioan Baban.