Published On: mie, Feb 1st, 2012

Victorie spectaculoasa la Zalau! HC Zalau – HC Dunarea 24-25 (13-14)

In ciuda unui arbitraj ostil, gruparea de la Dunare a reusit sa invinga echipa fostului selectioner Gheorghe Tadici. Astfel, dupa un meci fantastic, echipa braileana se intoarce victorioasa din deplasarea de la Zalau, aducand cele 2 puncte, insumand un total de 17 puncte, dar cu un meci in minus.

Elevele antrenate de Ioan Baban si Cristi Preda au condus pe tot parcursul partidei, gruparii din Zalau fiindu-i foarte greu sa egaleze, la un moment dat in prima repriza diferenta fiind chiar si de 4 goluri.

Portarul Gabi Dobre a facut spectacol pentru Dunarea Braila, aparand fiecare minge care ameninta poarta si zadarnicind incercarea gazdelor de a ne ajunge din urma.

Cu toate ca fostul selectioner al Romaniei s-a agitat pe banca tehnica si a facut presiune asupra arbitrilor, intrerupand la un moment dat meciul, acesta nu a reusit sa-si mobilizeze echipa pentru a castiga marele derby.

Calm, in prima repriza, antrenorul Ioan Baban si-a motivat echipa pe o strategie foarte buna, aducand in acest fel punctele mult dorite.

Dupa ce a condus cu 4 goluri, echipa-gazda a ajuns sa egaleze abia in ultimul minut din prima repriza, iar mezina Gabi Perianu a dat un gol important, Dunarea plecand in avantaj la vestiare, scorul primei reprize fiind de 13-14.

Primul atac din cea de-a doua repriza s-a finalizat cu un gol pentru brailence, iar dupa doua eliminari concomitente in minutul 33, echipa noastra ajunge sa infrunte adversarul in doar 4 jucatoare, permitand astfel fetelor lui Tadici sa egaleze.

Cei doi arbitri au favorizat gazdele in partea a doua a meciului, oferind acestora un numar mare de lovituri de la 7 metri, unele dintre fiind aparate de portarul Dobre.

Tactica adoptata de antrenorul Ioan Baban a dat rezultate, strategia de aparare facand fata cu succes atacului, de multe ori violent, al elevelor lui Tadici.

In minutul 40, in ultima faza a pasivului din atacul brailean, Gabi Perianu si Alina Horjea au jonglat mingea, facand “sah-mat” apararea Zalaului.

Diferenta s-a simtit pana in final, dar fetele noastre nu s-au lasat si au luptat pana la ultima suflare. Indrumate in timpul time-out-ului luat de Baban in ultimele 30 de secunde ale meciului, acestea s-au repliat dupa ultimul atac, portarul Dobre facandu-si datoria chiar si in ultima secunda a meciului. “Dam gol si venim repede in aparare”, le-a spus antrenorul principal fetelor sale.

Punctele obtinute cu greu la Zalau le ajuta pe fete sa spere in continuare la un loc pe podium.

Gruparea braileana pleaca maine dimineata spre Craiova, unde va disputa sambata, 4 februarie, meciul cu echipa locala SCM Craiova, care vine dupa o infrangere de la Roman, HC Dunarea fiind favorita in aceasta partida.