Published On: joi, Ian 19th, 2012

Braila deasupra Capitalei

*HC Dunarea Braila – CSM Bucuresti 32-31 (20-13)

HC Dunarea Braila a trecut repede peste infrangerea din etapa trecuta si a invins acasa echipa Capitalei, CSM Bucuresti. Fetele antrenate de profesorul Ioan Baban s-au repliat si au condus inca de la inceput meciul ce s-a disputat in Sala Polivalenta Danubius din Braila. Echipa dunareana a facut o prima repriza frumoasa pentru publicul brailean, care le-a impulsionat, fetele noastre preluand controlul, distantandu-se de echipa bucuresteana cu 7 goluri, astfel ca scorul de la pauza a fost de 20-13 pentru gazde.

In primul sfert al celei de-a doua reprize, lupta de pe semicercuri a fost apriga, echipa braileana s-a tinut bine, bucurestencele abia putand sa egaleze, ca spre sfarsitul meciului sa se vada oboseala la ambele echipe si scorul final sa se termine 32-31 pentru HC Dunarea Braila.

Trebuie sa consemnam o noua victorie a brailencelor, care, dupa incheierea celei de-a X-a etape, acumuleaza 15 puncte si se afla la egalitate cu HC Otelul Galati si cu HC Zalau. Urmatorul meci al echipei Dunarea Braila se disputa in deplasare la Brasov, sambata 21 ianuarie 2012.

Gabriela Dobre (11 interventii), Anastasia Yushchenko (3), Adina Brot (4), Alina Horjea (11), Liliana Craciun (3), Anastasia Lobach (2),  Loredana Iancu(9), Elena Voicu(2 interventii).