Published On: Soare, Noi 13th, 2011

Rezultatul de egalitate nu foloseste niciunei echipe

CF Braila – Delta Tulcea  0-0

In ciuda frigului patrunzator de afara, si chiar daca meciul a fost televizat in direct de Dolcesport, in tribunele stadionului „Municipal” au venit aproximativ 2000 de spectatori braileni care au tinut sa-si incurajeze „la fata locului” echipa favorita in tentativa ei de a obtine toate cele trei puncte puse in jocul cu Delta Tulcea. Inaintea meciului, circula zvonul ca tulcenii vor castiga usor partida cu CF Braila, asta datorita (au spus carcotasii) faptului ca tulcenii s-ar fi dat la o parte din fata brailenilor la meciul din Cupa Romaniei, pentru a castiga meciul direct din campionat!! Acest lucru a fost negat cu vehementa de oficialii clubului brailean, iar CF Braila a fost aproape de a castiga o partida pe care a dominat-o aproape in totalitate. Nu a fost sa fie victoria gazdelor, dar nici a oaspetilor, iar rezultatul de egalitate cu care s-a terminat meciul nu este folositor niciuneia dintre cele doua echipe! Principalii perdanti dupa acest 0-0 sunt tulcenii care astfel au ratat ocazia de a deveni liderul seriei est a ligii a II-a (cel putin pana la partida de la Botosani dintre FC-ul local si Viitorul Constanta), iar acum formatia antrenata de Cristian Dulca se afla pe locul trei cu 25 de puncte, la egalitate cu Sageata Navodari, ocupanta pozitiei secunde. La randul lor, brailenii au coborat la -4 in „clasamentul adevarului” dar si pe locul 10, cu 17 puncte in clasamentul seriei, in ciuda faptului ca au irosit cateva bune situatii de a castiga!

Prima repriza a partidei a fost una in care ambele echipe s-au anulat reciproc, iar ocaziile de gol au lipsit aproape cu desavarsire, cele mai clare fiind ratate de Oae (min. 4 si 45), in ambele situatii mingea fiind aparata de portarul brailenilor Budur, Palimaru (min. 16) si Dumitru (min. 40). Repriza a doua a fost insa la discretia gazdelor care au si marcat prin Ndigwe (min. 55) cu un sut superb de la 18 metri, dar asistentul Vlad Barleanu a considerat ca jucatorul brailean se afla in pozitie de offside. Trei minute mai tarziu Dumitru s-a trezit cu mingea la picior in careul tulcean dar a preferat o pasa…gresita in locul unui sut, chiar daca braileanul se afla singur la 14 metri in careul advers (min. 58). Tulcenii nu mai reusesc sa treaca linia de la centrul terenului decat prin… degajarile portarului Stoicescu, dar cu toate acestea, Budur apara magistral sutul expediat de Henry de la 6-7 metri de poarta brailenilor (min. 59)! Ultima jumatate de ora se joaca in careul tulcean, dar brailenii rateaza golul de trei puncte prin Voicu (min.73), Panzaru (min. 75) si Ndigwe (min. 77), insa cea mai mare ocazie i-a apartinut lui Ion Gabriel, in minutul 90, atunci cand braileanul s-a aflat singur la numai 6 metri de poarta adversa, dar a trimis pe alaturi o minge pe care toata lumea o vazuse deja in plasa.

Cam asta a fost in linii mari istoria unei partide in care antrenorul Ion Viorel si-a condus echipa din spatele… propriei banci de rezerve fiind suspendat dupa eliminarea de acum doua etape de la partida cu Dinamo II Bucuresti, iar oaspetii au plecat de la Braila obtinand numai un singur punct, pe care nu-l meritau practic dupa aspectul general al meciului.

Cele doua formatii care s-au aflat fata in fata pe stadionul „Municipal” din Braila au avut urmatoarele alcatuiri:

CF Braila: Budur – Bosoi, Ivan, Calin, Vlaicu – Ion Gabriel, Panzaru, M. Voicu, Dumitru – Ndigwe (min. 90: Danita), Palimaru (min. 82: E. Henry). Antrenor: Ion Viorel.

Delta Tulcea: Stoicescu – A. Voicu, Soporan, Scarlat (min. 87: Coconasu), Cucu – Oae, Postolache, Postelnicu, Caju (min. 88 Sanmartean) – I. Henry, Radu (min. 76: Dragu). Antrenor Cristi Dulca.

Au arbitrat bine: Lucian Rusandu (Sf. Gheorghe) – Radu Iulian si Vlad Barleanu (ambii din Bucuresti).