Published On: Soare, Oct 23rd, 2011
Fără categorie | By admin

Viitorul Constanta – CF Braila 1-0 (0-0)

Fotbal- liga a II-a (etapa a X-a)  De unde nu-i, nici Dumnezeu nu cere!

Brailenii au primit golul in minutul 90!  In ciuda faptului ca cei mai multi se asteptau ca Viitorul Constanta sa castige la un scor mult mai confortabil disputa cu CF Braila, acest lucru nu s-a intamplat datorita faptului ca brailenii s-au aparat destul de organizat, aproape fara greseala, timp de 90 de minute, iar atunci cand defensiva a fost invinsa, a iesit la rampa portarul Budur, care a fost, de altfel, cel mai bun jucator al brailenilor. Cu toate acestea, prima mare ocazie de gol a partidei a apartinut CF-ului Braila, care a ratat deschiderea scorului in chiar minutul patru al meciului, atunci cand Voicu s-a aflat singur in careul constantean, dar sutul acestuia de la 10 metri a fost aparat de portarul gazdelor! Dar din acest moment si pana la final, Viitorul a dominat cu autoritate un adversar care s-a deplasat la Ovidiu cu gandul sa se apere, pentru a obtine un 0-0 care sa le aduca un punct, insa socoteala de acasa nu s-a potrivit deloc cu cea de la…Ovidiu! Si poate ca s-ar fi adeverit calculele lui Ion Viorel daca nu venea faza din minutul 90, atunci cand Iancu a sutat poarta braileana, Danita a deviat nefericit mingea pana la Larie, iar sutul aceastuia de la 10 metri l-a lasat spectator pe Budur: 1-0!! Si totusi, momentul culminant al jocului s-a petrecut in minutul 36, atunci cand fundasul Marin Calin a intrat destul de tare la Ninu, dar centralul Mugurel Draganescu, s-a aflat foarte aproape de faza si i-a aratat braileanului al doilea cartonas galben, si astfel CF Braila a jucat pana la final In 10 jucatori, deoarece Calin a fost eliminat de pe teren! Ion Viorel a efectuat imediat prima modificare, introducand-ul pe teren pe Danita in locul lui Necoara, si era din ce in ce mai clar ca brailenii vor renunta la absolut orice tentativa de a periclita poarta constanteana, lucru care de altfel s-a si intamplat! Prima mare ocazie de gol a gazdelor a venit in minutul 15, atunci cand Budur a respins greu mingea sutata de Ninu! Acelasi Budur a aparat magistral mingea trimisa din lovitura libera de la 18 metri de Cristocea (min. 37). Apoi, tot Budur a scos de sub transversala „torpila” lui Ninu de la 30 de metri (min. 49), pentru ca in minutul 57, Danita sa-l deposedeze la 7 metri, in ultimul moment, pe Chitu! Apoi Pantelie a trimis cu capul, pe langa poarta de la 8 metri, o centrare venita de la Chitu (min. 69), pentru ca in minutul 75, Calintaru sa-si imite colegul trimitand tot alaturi, dar de la 6 metri! Brailenii nu au contat absolut deloc in faza de atac in repriza secunda (nu s-au inghesuit s-o faca nici in prima parte), si Budur mai are o interventie miraculoasa in minutul 78, atunci cand a respins greu de langa bara, mingea sutata de Pantelie de la 25 de metri! A venit apoi faza din minutul 90 cand pentru CF Braila s-a rupt filmul, si astfel echipa antrenata de Ion Viorel nu a reusit nici acum sa castige vreun punct din cele cinci deplasari pe care le-a avut pana acum, dar ceea ce este mai trist este faptul ca brailenii nu au marcat pe terenuri straine decat un singur gol (la Galati), dar au primit in schimb 13! Avand acest palmares catastrofal realizat in partidele din deplasare, CF Braila se afla pe locul 10 cu 13 puncte, dupa esecul cu Viitorul Constanta, iar in etapa viitoare, la Braila va veni Dinamo II Bucuresti! Dar pana atunci iata cele doua formatii care au jucat la Ovidiu: Viitorul Constanta: Bolboasa – Ninu, Larie, Lazar (Iancu), Turcu (Rusu) – Albu (Calintaru), Benzar, Pacuraru, Cristocea – Pantelie, Chitu. Antrenor: Catalin Anghel. CF Braila: Budur – Bosoi, Calin (eliminat In min. 36), Dumitru (Moise), Necoara (Danita) – Vlaicu, Voicu, Odvos, Panzaru (Ndigwe) – Ion Gabriel, Palimaru. Antrenor: Ion Viorel Celelalte rezultate Inregistrate In etapa a X-a din cadrul ligii a II-a seria est, sunt urmatoarele:

Delta Tulcea – Dunarea Galati  1-0

FC Snagov – Victoria Branesti  3-0

Callatis Mangalia – FC Botosani  3-2

CSMS Iasi – Astra II Giurgiu  2-4

Gloria Buzau – Sageata Navodari  0-4

Dinamo II Bucuresti – Farul Constanta  3-1