Published On: Soare, Oct 30th, 2011

Victorie mai clara decat o arata scorul!!

CF Braila – Dinamo II Bucuresti  1-0 (1-0)

*Jucatorii braileni au dedicat victoria antrenorului Ion Viorel, care in ziua meciului a implinit 44 de ani!!

Cu toate ca inaintea acestei partide antrenorul Ion Viorel isi facea probleme mai mari decat ar fi trebuit, totul a iesit bine pentru CF Braila care a invins la limita o formatie secunda  a dinamovistilor bucuresteni din care nu a facut parte niciun jucator de la prima echipa, iar scorul de 1-0 nu reflecta clar diferenta de valoare dintre cele doua formatii. Nu de alta, dar gruparea antrenata de Ion Viorel a dominat copios un adversar care nu a avut nicio sansa de a pleca cu cel putin un punct de pe Municipal-ul nostru, deoarece brailenii au prestat un joc foarte bun in defensiva, iar oaspetii nu si-au creat vreo faza periculoasa la poarta aparata de Budur! Primul sut spre poarta a fost trimis de bucuresteanul Stanescu, in minutul 6, dar mingea expediata de acesta de la 25 de metri a trecut peste bara transversala a brailenilor. Replica gazdelor a venit imediat, atunci cand Ivan a reluar cu capul de la 6-7 metri, iar portarul Ciuca a respins incredibil de pe linia portii! Elevii pregatiti de Ion Viorel raman in continuare in jumatatea de teren adversa, iar golul de trei puncte vine in minutul (norocos!) 13: Moise a executat o lovitura libera de la 18 metri lateral stanga, iar Ciuca a scapat mingea din brate, care apoi s-a dus in plasa: 1-0!

A urmat apoi ce-a mai controversata faza a meciului: la semnalizarea arbitrului de rezerva, Dan Burca (din Mangalia), centralul Dragos Teodor il trimite in tribuna pe antrenorul Ion Viorel, din motive inca neelucidate! Chiar si fara antrenor pe banca, CF Braila asediaza poarta adversa, dar golul secund refuza sa pice, si asta doar datorita interventiilor salvatoare ale portarului Ciuca la suturile expediate de Odvos (min. 21 si 25) si Moise (min. 15), iar cand portarul advers a fost invins, mingea trimisa de Palimaru de la 20 de metri s-a dus in bara laterala! Aceasta a fost in linii mari istoria unei prime reprize dominata de la un capat la altul de CF Braila, scorul de pe tabela de marcaj fiind unul mincinos avand in vedere modul cum au evoluat ostilitatile pe terenul de joc!

Repriza a doua incepe sub nota de dominare a brailenilor, dar care nu-si mai creeaza ocazii periculoase de a marca la poarta adversa, chiar daca dinamovistii sunt asediati in propriul careu, insa reusesc sa respinga calmi toate atacurile brailenilor. Ultimile ocazii ale meciului sunt ratate cu seninatate de Odvos (min. 81) si Ndigwe (min. 90), si astfel partida se incheie doar cu scorul de 1-0 pentru CF Braila, iar dupa acest succes formatia antrenata de Ion Viorel a urcat pe locul 8 cu 16 puncte, la egalitate cu CSMS Iasi (locul 7), Dinamo II Bucuresti (locul 6) si Astra II Giurgiu (locul 5), dar brailenii au cel mai slab golaveraj dintre toate acestea. Etapa viitoare CF Braila va juca in deplasare pe terenul echipei CS Otopeni, dar pana atunci iata alcatuirile celor doua formatii care s-au aflat fata in fata in partida de sambata de pe Municipal-lul brailean:

CF Braila: Budur – Bosoi, Vlaicu, Ivan, Dumitru – Voicu (min. 90: Danita), Panzaru, Otvos, Vali Stan (min.71 Ndigwe) – Moise, Palimaru (min. 83: Borbely). Antrenor: Ion Viorel

Dinamo II Bucuresti: Ciuca – Stanca (min. 76: Dobrosavlevici), Nisu, Ionita, Burnea – Cazacu, Mihaescu, Stanescu, Scarlatescu (min. 69: Marmaneanu) – Buca, Bitez (min. 53: Albert). Antrenor: Flavius Stoican.

Celelalte rezultate inregistrate in etapa sambata in seria est a ligii a II-a sunt urmatoarele:

Sageata Navodari – FC Snagov  2-2

Victoria Branesti – Callatis Mangalia  0-0

Astra II Giurgiu – FCM Bacau  1-1

FC Botosani CSMS Iasi  1-2

Farul Constansa – Delta Tulcea  0-0