Published On: lun, Oct 31st, 2011

Romania castiga Trofeul Carpati

Share This
Tags

Echipa Romaniei a castigat duminica editia a 39-a a Trofeului Carpati la handbal masculin, dupa ce a invins formatia Ucrainei cu scorul de 28-23 (12-9), in ultimul sau joc, in Sala Sporturilor din Piatra Neamt.

Meciul a fost echilibrat in prima sa parte, dar echipa noastra s-a desprins dupa primele 20 de minute de joc, la capatul carora scorul era 8-8. Un timeout cerut de selectionerul Vasile Stanga a dat roade si tricolorii au marcat de trei ori la rand (11-8), diferenta mentinandu-se si la pauza (12-9). In partea secunda, echipa noastra s-a desprins decisiv, diferenta de pe tabela de marcaj ajungand si la 8 goluri (21-13, min. 45). Oaspetii au redus ecartul in final, Romania castigand cu 28-23. In primele partide, Romania invinsese Iordania cu 42-24 si Romania B cu 38-27. Duminica au jucat echipele:

Romania: Mihai Popescu, Ionut Irimus – Alexandru Sabou, Valentin Ghionea (2 goluri), Iuliu Csepreghi (4), Marius Novanc (2), Marius Sadoveac (1), Alexandru Simicu (4), Gabriel Florea, Andrei Mihalcea (2), Dorin Dragnea (1), Ioan Claudiu Stan (1), Cristian Fenici, Mihai Alexandru Asoltanei (3), Radu Ghita (3), Mihai Ionut Busecan (3), Andrei Paius (2). Selectioner: Vasile Stanga.

Ucraina: Vadim Brajnik, Ghenadi Komok – Aleksandr Pedan (3 goluri), Vladislav Ostrousko (6), Artem Visnevski (2), Serghei Onufrienko (3), Dmitri Dorosciuk (3), Oleg Rogozin, Evgheni Juk (2), Aleksandr Iujbanenko, Iuri Mankovski (2), Artem Kozakevici (2). Selectioner: Leonid Zaharov.

Comentarii

comentariu

About the Author

-