Published On: Soare, Oct 30th, 2011

Nu mai poate fi invocat niciun blestem! Este vorba de neputinta – Conpet Ciresu – FC Stefanesti 0-2 (0-0)

Partida de vineri de la Ianca dintre Conpet Ciresu si FC Stefanesti, din cadrul etapei a XI-a din liga a III-a la fotbal, incepea sub auspiciul unui asa-zis blestem care plana asupra gazdelor la toate meciurile de pe teren propriu. Nu de alta dar brailenii pierdusera pana la acest meci alte patru jocuri consecutive in fata propriilor suporterilor, iar acest meci cu FC Stefanesti avea sa fie cel de-al cincilea esec consecutiv pe teren propriu pentru Conpet Ciresu. Dar acum brailenii nu mai pot invoca niciun blestem sau vreo alta forta malefica pentru acest esec, singurii vinovati de infrangere fiind doar jucatorii braileni, care au demonstrat (cel putin in acest meci) ca nu au valoare de liga a III-a! Oaspetii au prestat un joc excelent si au castigat numai cu 2-0, dar au mai irosit nenumarate ocazii de a marca, in timp ce gazdele nu au sutat nici macar o singura data pe cadrul portii adverse pe tot parcursul celor 90 de minute! Prima ocazie de gol a venit in minutul 2, la poarta gazdelor, atunci cand Stoica a respins incredibil mingea sutata de la 10 metri de Mihaita Gheorghe. La faza imediat urmatoare (min. 3) centralul Victor Chioriazic nu acorda un penalty destul de clar gazdelor, la faultul evident in careu comis de Manciu asupra lui Nicolita (min. 3), dupa care brailenii s-au taiat ca maioneza. In minutul 12, Bratu scoate de pe linia portii o minge trimisa peste portarul Stoica de Negotei, dupa care Mircea Gheorghe prinde o torpila de la 20 de metri care sterge vinclul portii brailene. A venit apoi randul lui Mega sa nu poata marca de la 6 metri, singur cu portarul (min. 26), pentru ca in minutul 35 acelasi jucator sa prinda un voleu de zile mari de la 10 metri, dar Stoica a respins incredibil o minge care in mod normal nu se apara! Pana la pauza, portarul gazdelor mai scoate inca o data o minge trimisa de Liviu Mihai aflat singur la 15 metri, si astfel se termina fara gol marcat o prima repriza dominata categoric de o formatie a oaspetilor care are ca obiectiv promovarea in liga a II-a. Dupa pauza, tot oaspetii sunt la conducerea partidei, si in minutul 51 se produce inevitabilul: Negotei a centrat perfect in careu pentru Cristea, iar acesta a trimis de la 10 metri, cu eleganta, in plasa portii lui Stoica: 0-1! Peste numai patru minute oaspetii au stabilit scorul final: acelasi Negotei l-a servit excelent pe Liviu  Mihai la 7-8 metri in fata portii gazdelor, iar acesta a trimis in plasa ca la antrenament o minge pe care nu puteai s-o ratezi nici daca vroiai: 0-2 (min.55). Avand deja victoria asigurata, oaspetii se retrag deliberat in propria jumatate de teren, dar nici asa brailenii nu si-au creat vreo ocazie de a marca! Tot oaspetii sunt cei care rateaza desprinderea in minutul 76 prin Romanescu, atunci cand acesta s-a aflat singur cu Stoica, dar portarul brailean a reusit sa evite infrangerea la scor de neprezentare! Cam asta a fost in linii mari istoria unui meci in care jucatorii de la Conpet Ciresu nu au jucat absolut nimic, singurul care a evoluat oarecum tracasat fiind Stelica Nicolita, cel care a fost asediat inaintea partidei, in pauza, si dupa meci de o echipa de filmare de la Canal D care nu stim exact ce vroia de la jucatorul brailean. Asa ca, singura scuza pentru acest nou esec pe teren propriu a brailenilor nu poate fi decat….lipsa de valoare a jucatorilor braileni, pentru acest esalon! Pentru Conpet Ciresu urmeaza etapa viitoare tot un meci pe teren propriu, cu CS Tunari, iar in cazul unui nou esec, brailenii au mari sanse sa intre in zona locurilor care o readuc pe aceasta in liga a IV-a! Dupa aceasta infrangere Conpet Ciresu se afla pe locul 11 cu 11 puncte, tot atatea cate au si CS Tunari (locul 10) si CS Eforie (locul 12)

Conpet Ciresu: Stoica – Grozea, Baicu, Ilie, Craciunescu (min. 58: Craciun) – Perca (min. 65: Mirescu), Cotiga, Musat, Bratu (min. 58: Mandroasa) – Oprea, Nicolita.

FC Stefanesti: Manciu – Chirita, Lungu, Toma, Stancu – Cristea, Mihaita Gheorghe (min.46: Romanescu), Liviu Mihai (min. 75: Dumitrache), Mega (min. 46: Radulescu) – Mircea Gheorghe, Negotei (min. 63: Dedu).

Au arbitrat foarte bine (cu exceptia fazei din minutul 3): Victor Chiriazic (Tulcea), Alexandru Midvichi (Tulcea) si Cosmin Stoian (Constanta).

Celelalte rezultate ale etapei a XI-a din seria a II-a a ligii a III-a sunt urmatoarele:

CS Tunari – FC Voluntari  2-1 (1-1)

CS Balotesti – Unirea Slobozia  0-3 (0-1)

Comprest GIM Bucuresti – Eolica Baia  1-1 (0-0)

CS Afumasi – CS Eforie  3-0 (2-0)

Dunarea Calarasi – Viitorul Axintele  0-3 (0-2)

ACS Berceni – Viitorul Chirnogi  1-1 (0-0)