Published On: Soare, Oct 9th, 2011

Fotbal- Liga a II-a (etapa a VIII-a) S-a intors roata norocului pentru braileni!! CF Braila – FCM Bacau 1-0 (0-0)

*Unicul gol al meciului a fost marcat de Palimaru in minutul 93!!

Daca in urma cu o saptamana CF Braila era lipsita de sansa in meciul de la Galati deoarece parasea terenul invinsa printr-un gol primit in minutul 93 si pierdea jocul cu Dunarea cu scorul de 2-1, ei bine, roata norocului s-a intors sambata in favoarea formatiei antrenata de Ion Viorel. Nu de alta dar a venit randul brailenilor sa castige in minutul 93 partida jucata acasa cu FCM Bacau, printr-un gol superb marcat de Clement Palimaru! Jocul dintre cele doua formatii, care a contat pentru etapa a VIII-a a ligii a II-a la fotbal, seria est, a inceput destul de prudent de ambele parti, motiv pentru care nu am asistat la vreo faza de gol mai acatarii pana prin minutul 26, atunci cand Ivan a scos de pe linia portii mingea trimisa din apropiere de Ursu. Replica braileana a venit prompt in minutul 33, dar Lozneanu a intervenit salvator in fata lui Palimaru aflat singur la 5-6 metri de poarta braileana.Ultima faza a primei parti i-a apartinut lui Baciu, care a trimis de la 7 metri, milimetric peste transversala, o minge venita din lovitura de colt executata de Dobos.

Brailenii incep in forta repriza secunda si domina cu autoritate o formatie bacaoana care se multumeste doar sa se apere, iar in minutul 58 Loznea nu a primit al doilea cartonas galben, fiind eliminat de pe teren, iar FCM Bacau va juca in 10 jucatori mai bine de 30 de minute! Din acest moment asediul la poarta aparata de Stamantin devine unul sufocant, insa Voicu, aflat singur la numai 10 metri de poarta,  trage in portarul bacaoan aducandu-l pe Ion Viorel in pragul unei crize de nervi (min. 67). Apoi Stamantin a aparat cu greutate „capul” lui Ivan de la 6 metri (min. 69), pentru ca in minutul 86 Ursu sa-l deposedeze in ultimul moment pe Palimaru la numai 4 metri de poarta!

CF Braila ataca cu portarul Budur la linia de centru, iar apararea bacaoana gafaie din ce in ce mai tare, facand fata cu greutate iuresului brailean. Dupa ce acelasi Stamantin mai scoate inca odata de la vinclu „torpila” lui Panzaru de la 18 metri (min. 92), la ultima faza de poarta a meciului a venit si golul izbavitor: Moise a centrat perfect de pe partea dreapta intr-un careu supraaglomerat al oaspetilor, iar Palimaru s-a inaltat superb peste apararea bacaoana si reluat cu capul imparabil in stanga  lui Stamantin ramas fara replica: 1-0 (min. 93). Aceasta reusita a provocat o adevarata bucurie generala atat in tribune cat si pe teren, iar victoria aduce in contul brailenilor trei puncte pe deplin meritate! Astfel, cu ajutorul Zeitei Fortuna (care a fost din Braila sambata trecuta), CF Braila ramane singura echipa din seria est a ligii a II-a care nu a pierdut pana acum niciun punct pe teren propriu, si echipa antrenata de Ion Viorel a urcat pe locul opt cu 15 puncte, in timp ce FCM Bacau a ramas cu 10 puncte si a coborat pe locul 10. In etapa viitoare CF Braila va evolua tot pe teren propriu impotriva echipei Farul Constanta, intr-un meci ce va fi transmis in direct de Dolce Sport 2 si care va incepe de la ora 12.

In partida de pe „Municipal”-ul brailean, cele doua echipe au avut urmatoarele distributii:

CF Braila: Budur – Bosoi, Calin, Ivan, Vlaicu (min. 78: Danita) – Otvos, Moise, Punga (min. 66: Ion Gabriel), Voicu – Borbely (min. 53: Panzaru), Palimaru. Antrenor: Ion Viorel

FCM Bacau: Stamantin – Mihalachioaie, Lozneanu (eliminat in minutul 58), Ursu, Luncanu – Intuneric (min.66: Bursuc), Vraciu (min. 60: Taban), Boghian (min. 78: Curiliuc), Apostol – Dobos, Baciu. Antrenor: Gheorghe Poenaru.

Celelalte rezultate ale etapei a VIII-a, din seria est a ligii a II-a sunt urmatoarele:

Delta Tulcea – Victoria Branesti  2-1

FC Snagov – Astra II Giurgiu  4-0

Callatis Mangalia – CS Otopeni  2-0

CSMS Iasi – Viitorul Constanta  1-0

Dinamo II Bucuresti – Sageata Navodari  0-1

Farul Constanta – Dunarea Galati  2-0