Published On: joi, Oct 6th, 2011

Fotbal – liga a II-a (etapa a VIII-a) CF Braila trebuie sa ramana neanvinsa pe teren propriu si cu FCM Bacau!

Share This
Tags

*partida va fi televizata de Dolce Sport 2 si va incepe la ora 12

Maine, cu incepere de la ora 12, CF Braila va sustine un nou examen dificil pe teren propriu, intr-o partida cu FCM Bacau care conteaza pentru etapa cu numarul opt din cadrul ligii a II-a la fotbal. Chiar daca brailenii au pierdut pana in prezent toate cele patru jocuri jucate in deplasare, formatia antrenata de Ion Viorel are marele merit de a fi singura echipa din liga a II-a, seria est, care nu a cedat nimanui vreun punct in toate cele trei partide jucate pe teren propriu, si in care CF Braila a obtinut tot atatea victorii. Cu toate ca in etapa trecuta brailenii au pierdut la Dunarea Galati printr-un gol primit in minutul 93, dupa ce au condus cu 1-0, in meciul de maine cu FCM Bacau suntem convinsi ca echipa noastra va reusi sa-si treaca in cont toate cele trei puncte in joc pentru a-si pastra statutul de invincibilitate in partidele de pe teren propriu. Dar acest lucru este destul de greu de realiazat in conditiile in care Ion Viorel se confrunta cu mari probleme de efectiv si nu poate conta in meciul de maine pe Odvos, Palimaru, Necoara, Vlaicu, Bosoi, Costache si Ion Gabriel care sunt accidentati. Dar cu toate acestea antrenorul brailenuilor este totusi optimist: „Este cel mai greu meci pentru noi de cand a inceput campionatul deoarece avem nu mai putin de sapte jucatori accidentati iar FCM Bacau este o echipa artagoasa, pe val, si asta numai daca tinem cont ultimele doua jocuri pe care le-a si castigat: la Callatis Mangalia si acasa cu CSMS Iasi! Pentru a incerca sa obtinem victoria in acest meci, avem mare nevoie de publicul spectator brailean care sa vina in numar cat mai mare la stadion sa ne incurajeze, pentru ca microbistii braileni pot fi al doisprezecelea jucator al echipei noastre. Totodata, este pentru prima data cand, prin mass-media locala, fac apel la iubitorii fotbalului din Braila sa aiba rabdare pana la aparitia rezultatelor pe care acestia le doresc, intrucat in pauza competitionala vom aduce la echipa cel putin 4-5 jucatori de valoare din liga I cu care sa intarim lotul, iar abia atunci putem spera ca vom atinge performanta dorita de toata lumea. Dar pana vom reusi sa facem acest lucru trebuie sa jucam cu ceea ce avem in prezent, si sper s-o putem face cu succes, asa cum ne dorim sa castigam si disputa cu bacaoanii”- a spus optimist tehnicianul CF-ului Braila.

Inaintea partidei de la Braila, bacaoanii se afla pe locul sapte cu 10 puncte adunate de pe urma a trei victorii si a unui rezultat de egalitate, in timp ce brailenii sunt pe pozitia a 12-a cu 9 puncte adunate de pe urma a trei victorii, toate pe teren propriu.

Meciul dintre CF Braila si FCM Bacau, care va televizat in direct de Dolce Sport 2 cu incepere de la ora 12 va fi condus de o brigada de arbitri care-l va avea la centru pe Zoltan Erdei (Slatina), acesta fiind ajutat la cele doua tuse de asistentii Catalin Guloiu (Buzau) si Vasile Popescu (Buzau), arbitru de rezerva va fi Florin Macovei (Galati), in timp ce observatorii partidei sunt Veronel Silviu Ioan (Galati) si Marian Popescu (Bucuresti). Celelalte meciuri ale etapei a VIII-a din cadrul ligii a II-a, seria est, sunt urmatoarele:

Delta Tulcea – Victoria Branesti

FC Snagov – Astra II Giurgiu

Callatis Mangalia – CS Otopeni

CSMS Iasi – Viitorul Constanta

Dinamo II Bucuresti – Sageata Navodari

Farul Constanta – Dunarea Galati

Gloria Buzau – FC Botosani

Valentin Constantinescu

Comentarii

comentariu

About the Author

-