Published On: Soare, Oct 2nd, 2011

Fotbal- liga a II-a (etapa a VII-a) Brailenii au fost la doar un minut de primul punct din deplasare! Dunarea Galati – CF Braila 2-1 (0-1)

Dupa succesul obtinut in etapa trecuta cu 2-1 in fata CSMS-ului din  Iasi, jucatorii de la CF Braila erau hotarati ca in partida de sambata trecuta de la Galati, cu Dunarea din localitate, sa faca un joc bun si sa-si treaca in cont cel putin un punct castigat pe teren strain in actuala editie de campionat. Dar acest vis s-a spulberat in minutul 93 al unui meci dominat (totusi) de gazde, atunci cand sutul expediat de la 30 de metri de Barladeanu a fost deviat de Chelaru iar Budur a ramas fara replica si echipa antrenata de Viorel Tanase marca golul care-i aducea toate punctele puse in joc!! Pana atunci am asistat la un meci placut ochiului, in care ambele echipe au facut multa risipa de energie, iar jucatorii celor doua echipe au avut o sumedenie de ocazii la ambele porti.     „Tonul la cantec” l-a dat galateanul Avram, care de la 18 metri a sutat naprasnic in bara transversala a portii lui Budur!

Replica brailenilor a venit prompt prin suturile lui Punga (min.11, si 20) aparate sigur de Parvu, iar apoi Ivan l-a blocat in ultimul moment pe Chelaru (min.20). Dupa ce acelasi Chelaru trimite putin peste de la sapte metri (min.22), un minut mai tarziu brailenii au reusit deschiderea scorului: Punga a executat o lovitura libera in careul galatean, portarul Parvu a trecut pe sub minge, iar Bosoi a reluat in plasa pe coltul scurt, de la 3-4 metri lateral stanga: 0-1!! Pana la pauza am asistat la o dominare categorica a gazdelor care in minutul 33 au trimis de la patru metri de poarta goala, prin Chelaru, o minge pe care toata lumea o vazuse in plasa!

Dupa pauza tot galatenii sunt cei care domina jocul, si dupa ce Budur a respins cu greutate sutul lui Cioinac de la 20 de la 20 de metri (min. 47), in minutul 52 s-a restabilit egalitatea: a fost un corner de pe stanga executat de Enache, si Borbely venit in… sprijinul apararii a reluat cu capul in dreapta lui Budur care a prins mingea dincolo de linia portii: 1-1! Brailenii au avut un contraatac rapid in minutul 55, iar Borbely este faultat clar in careu de Cucu dar centralul Marian Pana (Bucuresti) nu acorda oaspetilor un penalty mai clar ca lumina zilei!! Acelasi arbitru nu l-a eliminat din teren pe Carjan dupa ce acesta l-a lovit intentionat cu cotul in figura pe Voicu (min. 62), iar in minutul 69 Budur a respins cu dificultate mingea sutata de Cioinac de la 25 de metri! Dominarea elevilor antrenati de Viorel Tanase este una sufocanta pentru CF Braila, care s-a multumit doar cu cateva contraatacuri in care Moise sau Bosoi nu au gasit solutiile salvatoare.

Cu toate acestea, in minutul 83 a avut loc punctul culminant al meciului: Moise l-a servit excelent in careul gazdelor pe Voicu, acesta l-a intors calm pe Radu, iar de la 10 metri de poarta, din pozitie centrala, braileanul suteaza incredibil in portarul galatean o minge care a fost mai greu de ratat decat de a inscrie!! Scapati cu fata curata dupa aceasta imensa ocazie de gol irosita de braileni, la care toti cei prezenti la meci vazusera mingea in plasa, galatenii au reluat asediul la poarta aparata de Budur. Dupa ce Chelaru a trimis cu capul in bara trasversala in minutul 85, acelasi jucator a fost autorul moral al fazei din minutul 93 (relatata la inceputul acestui articol) care a adus toate punctele in contul Dunarii Galati.

Una peste alta, brailenii au fost la doar un singur minut de castigarea primului punct din deplasare din acest sezon, dar victoria galatenilor este totusi una pe deplin meritata. Cu toate acestea ne punem intrebarea fireasca: cum ar fi evoluat lucrurile daca Voicu ar fi marcat la uriasa ocazie ratata in minutul 83? Poate ca CF Braila ar fi avut prima victorie in deplasare, dar acum asta este si brailenii mai au de asteptat pana la obtinerea primului punct de pe teren strain. Dar pana atunci CF Braila este pe locul 11 cu 9 puncte, iar in meciul de la Galati antrenorul Ion Viorel a folosit urmatorii jucatori: Budur – Bosoi, Calin, Ivan, Vlaicu – Ion Gabriel (min.50: Moise), Panzaru, Punga, Voicu – Ndigwe (min. 37: Danita), Borbely.

In etapa viitoare CF Braila va juca pe teren propriu cu FCM Bacau o partida  televizata de Dolce Sport 2, cu incepere de la ora 12.

Rezultatele partidelor din aceasta etapa a seriei est din liga a II-a la fotbal sunt urmatoarele:

Sageata Navodari – Farul Constanta  0-0

Victoria Branesti – Dinamo II Bucuresti  1-1

Astra II Giurgiu – Gloria Buzau  4-0

CS Otopeni – FC Snagov  1-2

Viitorul Constanta – Callatis Mangalia  2-0

FCM Bacau – CSMS Iasi  1-0

Dunarea Galati – CF Braila 2-1