Published On: Soare, Oct 16th, 2011

Brailenii ar fi meritat victoria, dar rezultatul este echitabil!

CF Braila – Farul Constanta  1-1 (0-1)

CF Braila aborda sambata meciul cu Farul Constanta din ipostaza de a fi singura echipa din seria est a ligii secunde care nu cedase pana atunci vreun punct pe teren propriu, brailenii obtinand maximum de puncte din patru meciuri jucate pe „Municipal”-ul brailean, si doreau sa-si mentina invincibilitatea si dupa meciul cu gruparea de pe Litoral. Nu a fost însa sa fie asa deoarece echipa antrenata de Ion Viorel a întalnit un adversar redutabil care venea la Braila dupa o serie de cinci meciuri fara înfrangere, si care au dovedit ca acest lucru nu era unul întamplator. Cu toate acestea, primele 20 de minute ale partidei dintre CF Braila si Farul Constanta au fost unele destul de anoste în care cele doua formatii s-au tatonat îndelung, si s-a jucat doar între cele doua careuri fara ca vreuna dintre combatante sa aiba vreo faza de poarta mai acatarii. „Desteptarea” a fost data de Palimaru, care în minutul 21 a fost blocat în extremis de Dobre la numai 6 metri de buturile aparate de Toma, iar patru minute mai tarziu constantenii au reusit sa deschida scorul: Ivanovici l-a angajat în adancime pe Patulea, acesta a patruns în careu, si de la 15. metri l-a lobat pe portarul Budur iesit în întampinare, dar cu largul concurs al fundasului central brailean Danita: 0-1 (min. 25).

Brailenii simt din plin socul golului primit, iar Stancioiu scapat singur pe contraatac nu-l poate învinge pe Budur cu un sut pe coltul lung de la 10 metri(min. 28). Acelasi Budur mai apara înca o data mingea expediata de Sascali de la 18-19 metri, în timp ce brailenii nu reusesc sa trimita primul sut pe spatiul portii adverse! Acest lucru se întampla totusi în minutul 38, atunci cand Palimaru a reluat cu capul o minge expediata din lovitura libera de Odvos, dar Toma a retinut fara probleme. Ultima faza notabila a primei reprize a avut loc în minutul 39, atunci cand „capul” lui Borbely de 7 metri a trecut peste poarta constanteana

Dupa pauza vedem la lucru o formatie braileana care se instaleaza categoric în jumatatea de teren a unui adversar ce apara cu disperare avantajul minim de pe tabela de marcaj, iar sutul lui Moise de la 18 metri sterge bara laterala a portii aparate de Toma ce era spectator la acea faza (min. 47)! Dominarea elevilor antrenati de Ion Viorel este una sufocanta, iar centrarile care abunda în careul constantean sunt respinse cu dificultate de înaltii aparatori ai Farului, sau prinse de Toma. Dar gruparea pregatita de Marian Pana a avut totusi si ea doua contraatacuri rapide irosite de Patulea (min. 65) si Pascali, care a scapat singur cu Budur a tras alaturi (min.67). Brailenii reiau asediul la poarta lui Toma, si dupa ce portarul constantean apara greu sutul lui Ndigwe (min.68), brailenii reusesc sa restabileasca egalitatea: Ndigwe a centrat perfect pentru Calin, iar acesta a reluat cu capul, din apropiere, fara nicio sansa pentru Toma: 1-1 (min. 69)!

Dupa primirea golului oaspetii ies oarecum la joc, dar tot brailenii sunt cei care controleaza meciul, însa CF Braila nu mai gaseste calea spre golul izbavitor chiar daca Palimaru nu a reusit sa împinga în plasa de la 2 metri o minge respinsa de Toma dupa un sut a lui Moise (min. 83)!! A venit apoi minutul 88, atunci cand Ion Gabriel a ratat voleul la numai 10 metri de poarta adversa, aceasta fiind dealtfel ultima faza notabila a meciului.

Chiar daca prima repriza a apartinut oarecum constantenilor, iar a doua parte a fost dominata categoric de braileni, putem afirma ca acest rezultat de egalitate cu care s-a terminat meciul, este unul echitabil pentru ambele formatii, cu toate ca CF Braila ar fi meritat totusi victoria avand în vedere modul în care a evoluat în repriza secunda.  Dupa acest meci, CF Braila se afla pe locul 8 cu 13 puncte, la egalitate cu CSMS Iasi, Dinamo II Bucuresti, si FC Snagov, dar brailenii au golaverajul mai slab, însa în cazul în care ar fi castigat, brailenii s-ar fi aflat pe locul al treilea, la egalitate de puncte, 15, cu Sageata Navodari. Pentru CF Braila urmeaza o deplasare destul de grea pe terenul echipei Viitorul Constanta, dar nu se stie niciodata de unde sare iepurele! Dar pana atunci iata componentele celor doua formatii care s-au înfruntat pe stadionul „Municipal” din Braila:

CF Braila: Budur – Bosoi, Calin, Danita, Vlaicu – Moise, Voicu, Punga (min. 35: Ion Gabriel), Odvos ( min. 75: Panzaru) – Borbely (min. 50: Ndigwe), Palimaru. Antrenor: Ion Viorel.

Farul Constanta: Toma – Posteuca, Dobre (min. 85: Badea), Stancioiu, Ciobanu – Ivanovici, Patulea, Sascali (min. 65: Stegaru), Sandu – Paraschiv (min. 61: Nitescu), Liviu stefan. Antrenor: Marian Pana.