Published On: joi, Sep 29th, 2011
Fără categorie | By admin

Handbal feminin- liga Nationala (etapa a III-a) Brailencele s-au impus la Deva dupa un joc foarte bun!Cetate Deva – HC Dunarea Braila 27-30 (14-13)

Dupa o pauza de aproximativ trei saptamani de intrerupere, prilejuita de participarea nationalei feminine la Cupa Mondiala, liga nationala feminina la handbal s-a reluat odata cu disputarea meciurilor din cadrul etapei a III-a, runda in care HC Dunarea Braila a jucat in deplasare pe terenul echipei Cetate Deva. Meciul dintre cele doua formatii a fost in general unul destul de echilibrat, la capatul caruia brailencele s-au impus cu scorul 30-27, dupa ce la pauza conduceau gazdele cu 14-13. Prima repriza a fost una extrem de echilibrata in care ambele grupari au condus pe rand pe tabela de marcaj la cel mult unul-doua goluri, dar in partea secunda brailencele au reusit sa incline balanta in favoarea lor. Nu de alta, dar gruparea antrenata de Ioan Baban a jucat excelent si fost mult mai pragmatica decat adversara ei, jucatoarele brailence avand o atitudine foarte buna in jocul lor, in timp ce Gabriela Dobre si-a facut pe deplin datoria intre buturi, acest lucru vazandu-se la finalul jocului incheiat cu un succes pe deplin meritat, la o diferenta de  trei goluri a brailencelor. Cele mai bune marcatoare a HC Dunarii au fost Adina Brot cu 8 goluri, si Andreea Adespii cu 6 reusite, iar acest succes al brailencelor face ca HC Dunarea sa se afle, dupa trei etape, pe locul al treilea, cu 6 puncte, la egalitate cu Oltchim Rm. Valcea, HC Zalau si Otelul Galati, departajarea fiind facuta de golaveraj.

In etapa viitoare, HC Dunarea Braila va evolua sambata , pe teren propriu, impotriva echipei CSM Ploiesti (locul cinci cu 2 puncte) intr-o partida care va avea loc in sala „Polivalenta” cu incepere de la ora 11. Pretul biletului de intrare la acesta partida va fi de numai 3 lei.