Published On: mar, Sep 20th, 2011

Fotbal- liga a IV-a Vointa Visani a suferit prima infrangere, iar Victoria Traian a realizat scorul etapei

*Zarnescu a marcat cel mai rapid gol de pana acum al campionatului

Sfarsitul saptamanii trecute a programat partidele etapei a V-a din cadrul ligii a IV-a brailene la fotbal, runda in care Vointa Visani a suferit prima infrangere din actulul sezon, Victoria Traian a realizat scorul etapei, Zarnescu a inscris cel mai rapid gol de pana acum al competitiei, iar Lupascu (Victoria Traian) si Simion (Dunarea Gropeni) au reusit cate un hat-trick. A fost o runda dupa care avem un nou lider (Fortino Ianca), o etapa dominata de  formatiile vizitatoare care au obtinut patru victorii si un rezultat de egalitate in timp ce gazdele nu au castigat decat doua meciuri, si s-au marcat in total 42 de goluri: 23 gazdele (!!) si 19 oaspetii!

Scorul acestei etape s-a inregistrat la Traian, acolo unde Victoria din localitate a  invins cu 8-0 pe „lanterna rosie”, Victoria Dedulesti, trei dintre reusitele gazdelor fiind marcate de Lupascu. Dupa acest succes gruparea din Traian se afla pe locul al doilea cu 12 puncte, dar cu un golaveraj mai slab decat noul lider, Fortino Ianca. Aceasta din urma a trecut pe primul loc avand tot 12 puncte, dupa succesul cu 2-1 obtinut pe terenul echipei CS Faurei (locul 11 cu 3 puncte), dar dupa ce la pauza conduceau gazdele cu 1-0! Surpriza etapei a fost inregistrata la Gropeni, acolo unde Dunarea din localitate (locul sase cu 9 puncte) a invins cu scorul de 5-2 pe Vointa Visani, trei dintre reusite apartinand lui Simion! Aceasta este prima infrangere suferita de oaspeti care pierd astfel fotoliul de lider, iar acum gruparea din Visani a coborat pe pozitia a cincea, cu 12 puncte (golaveraj 10-6).

Tot 12 puncte a facut si FC Tufesti dupa victoria obtinuta cu 4-2, dupa ce la pauza conduceau gazdele cu 2-1, pe terenul Siretului din Vadeni (locul 10 cu 6 puncte), iar acum tufestenii au urcat pe pozitia a treia, dar au golaverajul mai slab decat primele doua clasate: 17-8. Un succes categoric (scor 6-3) l-a obtinut si Sportul Chiscani pe terenul penultimei clasate Avantul Mircea Voda (locul 13 cu un punct), intr-o partida in care Zarnescu a inscris in secunda 41 cel mai rapid gol al actualei editii a ligii a IV-a brailene (in minutul 15 era deja 0-5!?), o victorie care urca formatia din Chiscani pe locul patru cu 12 puncte (golaveraj 19-14). Tot in deplasare s-a impus si Victoria Cazasu (locul sapte cu 9 puncte), care a castigat cu 3-2 disputa de pe terenul Vointei Sutesti (locul noua cu 6 puncte). Singurul rezultat de egalitate al acestei etape, 2-2, a fost inregistrat la Galbenu, acolo unde Viitorul (locul opt cu 7 puncte) din localitate nu a putut invinge pe mult mai modesta Vointa Gaiseanca, ocupanta locului 12 cu 2 puncte, formatie care a si condus la pauza cu 1-0!

Rezultatele tehnice si marcatorii acestei etape a V-a din liga a IV-a braileana sunt:

Dunarea Gropeni – Vointa Visani  5-2 (1-1)

Simion (11, 49, 76), Buhai (56), Matei (89)/ Nazaru (40), Panuta (93)

Vointa Sutesti – Victoria Cazasu  2-3 (1-1)

Calin (37, 81)/ Stergarel (35), Matei (76), Popescu (85)

Victoria Traian – Victoria Dedulesti  8-0 (5-0)