Published On: Soare, Sep 11th, 2011

Fotbal- liga a III-a (etapa a IV-a): CS Voluntari – Conpet Ciresu 1-2 (1-1)

Dupa ce în etapa trecuta Conpet Ciresu pierdea cu un categoric 0-4 meciul de pe teren propriu cu ACS Berceni, nici cel mai optimiast sustinator al ei nu credea ca brailenii vor da lovitura pe terenul echipei CS Voluntari, formatie neînvinsa pana la ora jocului cu „ciresarii”. Ei bine, minunea s-a întamplat vineri dupa amiaza, atunci cand formatia antrenata de Vasile Darie si Ionel Ivan au reusit sa învinga la Voluntari în pofida tuturor asteptarilor. Succesul brailenilor este cu atat mai neasteptat cu cat tinem cont ca gazdele au marcat primele prin Manea, care a finalizat de la 17 metri o combinatie cu unul dintre colegii lui din linia de mijloc: 1-0 (min. 23). Dar Conpet Ciresu nu a renuntat la lupta, chiar daca era condusa, si dupa doua situatii de a marca irosite de Puscasu (min. 31) si Nicolita (min. 36), în minutul 43 s-a restabilit egalitatea: Perca a sutat senzational de la 30 de metri, imparabil, si cele doua echipe intrau la cabine cu un neasteptat dar echitabil, rezultat de egalitate: 1-1!!

Dupa pauza, spre surprinderea tuturor, brailenii sunt cei care conduc ostilitatile pe terenul de joc si rateaza de doua ori prin Nicolita (min.55 si 59), iar în minutul 69 Conpet Ciresu a marcat golul victoriei: Puscasu a fost lansat în adancime de Nicolita, a scapat singur cu portarul gazdelor, l-a driblat pe acesta si a marcat în poarta goala: 1-2 !? Au urmat 26 de minute de foc la poarta aparata de Stoica, dar defensiva braileana a rezistat eroic pe metereze, si chiar daca gazdele au trimis mingea în bara în minutul 83, tabela de marcaj a ramas nemodificata pana la fluierul final.

La meciul de la Voluntari a asistat si Mircea Radulescu, directorul scolii Federale de Antrenori care l-a felicitat personal pe antrenorul Vasile Darie dar si echipa braileana pentru acest succes pe deplin meritat. Acum, dupa aceasta victorie, Conpet Ciresu se afla pe locul 5 în clasamentul seriei a II-a a ligii a III-a cu 7 puncte din patru meciuri, dupa Unirea Slobozia, CS Afumati, ACS Berceni si Dunarea Calarasi, toate aceste grupari avand cate 9 puncte.

Dupa meciul victorios de la Voluntari, antrenorul Vasile Darie era foarte fericit: „Este o victorie la care sa fiu sincer nu ma asteptam, dar eram încrezator ca nu vom pierde. A fost foarte greu dupa înfrangerea categorica de acasa din etapa trecuta pe care ne-a administrat-o ACS Berceni, si am avut mult de lucru ca sa putem reface moralul jucatorilor. Felicit întreaga echipa pentru modul cum au jucat astazi (n.r.: vineri) si pentru modul excelent în care au trecut peste momentul greu din etapa trecuta. Acum nu pot decat sa sper ca euforia acestei victorii va trece pana la sfarsitul saptamanii, deoarece în etapa viitoare avem un joc destul de greu, acasa, cu Viitorul Chirnogi, iar daca nu-l castigam pe acela am învins degeaba la Voluntari.”- a spus tehnicianul brailenilor.

In partida de la Voluntari, pentru Conpet Ciresu au evoluat urmatorii jucatori: Stoica – Baciu, Musat, Cotiga, Craciun – Perca (min. 80: Craciunescu), Baicu, Puscasu – Mandroasa (min.85; Hutu), Nicolita. Antrenor: Vasile Darie