Published On: Soare, Sep 4th, 2011

Fotbal- liga a a II-a (etapa a III-a) Joc modest, infrangere la scor de neprezentare! Victoria Branesti – CF Braila 3-0 (2-0)

Dupa ce saptamana trecuta CF Braila a facut acasa doua partide excelente care ne dadeau sperante la un rezultat pozitiv din deplasarea de pe terenul fostei prim divizionare Victoria Branesti, iata ca in etapa a III-a a ligii a II-a la fotbal, elevii antrenati de Ion Viorel au repetat jocul slab facut in prima runda la Botosani. Gazdele au inceput meciul in forta si s-au instalat in terenul brailenilor, au dominat teritorial, reusind sa marcheze de doua ori in prima parte. Primul gol a venit in minutul 25, atunci cand Bogdan Oprea a centrat perfect in careu pentru Vali Alexandru, iar lovitura acestuia cu capul, pe coltul scurt, l-a lasat fara replica pe Budur: 1-0. A urmat in minutul 30 cea mai „mare” ocazie de gol a oaspetilor, atunci cand Palimaru a centrat destul de bine in fata portii, iar sutul lui Ion Gabriel a fost blocat de unul din fundasii adversi. Pana la pauza tot gazdele controleaza jocul, iar in minutul 45 Victoria Branesti majoreaza scorul: Ispir a centrat de pe stanga, si Vasilescu a reluat cu capul in poarta pentru 2-0!

Dupa pauza jucatorii branesteni se retrag deliberat in aparare, iar brailenii domina teritorial dar fara a-si creea vreo faza notabila la poarta gazdelor. Ba chiar mai mult branestenii initiaza un contraatac rapid prin Zuluf care a scapat singur spre poarta braileana, iar Calin ii faulteaza pe jucatorul din Branesti si este eliminat de pe teren pentru ca a primit al doilea cartonas galben. si ca totul sa mearga prost pentru elevii antrenati de Ion Viorel, gazdele au marcat al treilea gol prin… Budur, portarul CF-ului, cel care si-a introdus mingea in propria poarta dupa ce aparase doua suturi  foarte grele expediate de Zuluf si Tudoran: 3-0!!

Cam asta a fost in linii mari istoria unei partide in general destul de slaba facuta de CF Braila, in care elevii antrenati de Ion Viorel nu si-au creeat absolut nicio ocazie clara de a marca, in timp ce gazdele au marcat trei goluri pe seama unor greseli aparute in defensiva braileana. Dar CF Braila trebuie sa treaca rapid  peste acest esec, si sa invinga pe Sageata Navodari in meciul din Cupa Romaniei care va avea loc marti dupa amiaza, de la ora 16.30, pe Stadionul „Municipal”. In meciul de la Branesti, Ion Viorel a inceput partida cu urmatorul unsprezece: Budur – Bosoi, Ivan, Calin, Necoara – Vali Stan, Ion Gabriel, Odvos, Punga – Palimaru, Borbely.