Published On: mie, Sep 7th, 2011

Fotbal- Cupa Romaniei (turul V) CF Braila s-a calificat in premiera in 16-imile Cupei Romaniei!!CF Braila Sageata Navodari 2-0 (1-0)

*ultima performanta de acest gen dateaza din sezonul 2003-2004 si apartine Daciei Unirea Braila

Marti dupa amiaza, pe stadionul „Municipal” din Braila, a avut loc meciul din cadrul turul V al Cupei Romaniei la fotbal, partida in care s-au aflat fata in fata CF Braila si Sageata Navodari. Desi aceasta faza a competitiei KO a fost ultima de dinaintea intrarii in lupta pentru trofeu a echipelor de liga I, in tribunele stadionului brailean abia s-au strans aproximativ 2000 de spectatori dar care si-au purtat pe brate favoritii in tentativa lor de a se califica in premiera in faza superioara. A fost un joc in care gazdele s-au dovedit a fi destul de pragmatice, atacand doar atunci cand a fost cazul, iar in final CF Braila s-a calificat mai departe dupa ce a castigat cu scorul de 2-0.

Partida a inceput cum nu se poate mai bine pentru elevii antrenati de Ion Viorel care au reusit deschiderea scorului destul de repede: Odvos a luat o actiune pe cont propriu, a patruns in careu, si de la 15 metri lateral dreapta a sutat imparabil in coltul lung al portii aparate de Gordin: 1-0 (min.6)! Se parea ca brailenii vor avea din nou un apetit ofensiv debordant, dar din pacate pentru cei prezenti prima repriza a fost una foarte saraca in ocazii de gol, niciuna dintre echipe neavand vreo situatie mai clara de a inscrie. De la braileni au ratat tinta Punga (min. 27 si 44) si Vlaicu (min. 45), dar acelasi Punga s-a incurcat in minge cu Olenic la marginea careului advers (min. 29) in situatia in care ar fi putut fi o faza de gol pentru gazde. De partea cealalta, oaspetii au avut doua suturi pe spatiul portii expediate de Zaharia (min. 23) si Vezan (min. 40), aceeasi jucatori sutand pe alaturi in minutele 30 si 36.

Tulcenii incep mai bine repriza a doua dar sutul lui Jianu, aflat singur la 15 metri de poarta braileana este aparat cu siguranta de Leu (min. 48). Replica gazdelor a venit de la Olenic in minutul 50, atunci cand sutul acestuia din careu este deviat greu in corner de Gordin, pentru ca in minutul 55 CF Braila sa marcheze golul al doilea. A fost o faza lucrata pe stanga de Palimaru, iar pasa de manual a acestuia l-a gasit singur la 7-8 metri de poarta pe Moise care a sutat imparabil in vinclu: 2-0!! Pana la finalul meciului elevii antrenati de Ion Viorel s-au multumit sa conserve rezultatul de pe tabela de marcaj, iar oaspetii au ratat trei situatii bune de a reduce din handicap. Mai intai Olenic l-a blocat in ultima instanta pe Zaharia la 6-7 metri de poarta, apoi sutul lui Cretu de la 15 metri a sters vinclul portii aparate de Leu (min.76), pentru ca in minutul 82 Jianu si Zaharia sa nu poata impinge in poarta goala, de la 4 metri(!!) o minge centrata impecabil de Cretu, dupa o cursa pe partea stanga. In replica, brailenii mai au o ultima zvacnire in acest meci, dar sutul lui Moise de la 16 metri este scos greu de sub transversala de Gordin (min.89).

Aceasta a fost in linii mari istoria unei partide la capatul careia CF Braila ajunge in premiera pentru ea in 16-imile Cupei Romaniei la fotbal, acolo unde ajungea in editia 2003-2004 si defuncta Dacia Unirea Braila. Dar atunci, formatia antrenata de Mihai Ciobanu parasea competitia [n sferturi, cu fruntea sus, fiind eliminata dupa o dubla mansa de Dinamo Bucuresti (0-1 si 0-2), dupa ce in prealabil brailenii eliminasera pe Rapid Bucuresti (scor 1-0) si Apullum Alba Iulia (scor 2-0)!! Acum ramane sa asteptam tragerea la sorti a 16-imilor de finala care va avea loc vineri 9 septembrie la Casa Fotbalului din Bucuresti, si vom vedea care dintre echipele de prima liga va fi adversara CF-ului Braila in urmatoarea faza a competitiei KO. Dar pana atunci, iata componenta celor doua echipe care au jucat marti dupa amiaza pe „Municipal”-ul brailean:

CF Braila: Leu – Bosoi, Vlaicu, Ivan, Neacsu – Olenic (min. 73: Ndigwe), Odvos, Punga (min. 46: Ion Gabriel), Moise – Palimaru, Voicu (min. 64: Stefan). Antrenor: Ion Viorel.

Sageata Navodari: Gordin – Costachi, Vastag (min.46: Tosca), Popa, Gosa – Vezan (min.68: sicu), Cretu, Bold (min. 46: Ochirosii), Jianu – Petean, Zaharia. Antrenor: Constantin Gache.

Celelalte rezultate inregistrate marti in aceasta faza a competitiei Kom, sunt urmatoarele:

ASC Bacau – DUNAREA GALATI  1-2 (0-2)

Gloria Buzau – CS OTOPENI  1-2 (0-0; 0-0)

LUCEAFARUL ORADEA – UT Arad  4-2 (2-2)

Petrotub Roman – FCM BACAU  1-2 (0-0)

VOINTA LIVEZILE – FC Maramures Baia Mare  3-2 (2-1)

Callatis Mangalia – VIITORUL CONSTANTA  2-3 (1-1;2-2

CS VISINA NOUA – ALRO Slatina  1-0 (0-0)

Chindia Targoviste – ASTRA II GIURGIU  0-1 (0-0)