Published On: joi, Sep 22nd, 2011

Fotbal- Cupa Romaniei (saisprezecimi) Buturuga mica nu a putut rasturna carul mare! CF Braila – Gaz Metan Medias 0-1 (0-0)

Asteptat cu destul interes, meciul din saisprezecimile de finala ale Cupei Romaniei la fotbal dintre CF Braila si Gaz Metan Medias a fost unul de nivelul ligii a doua (cel mult), la sfarsitul caruia mediesenii s-au impus (totusi) cu scorul de 1-0. Cu toate ca antrenorul Cristi Pustai nu a deplasat la Braila decat jucatorii de rezerva, sau altfel spus, un lot care a cuprins doar 15 jucatori, Gaz-ul s-a dovedit a nu mai fi echipa care acum doua saptamani ridiculiza cu un sec 3-0 pe Steaua Bucuresti. Dar si asa oaspetii Brailei au fost destul de pragmatici reusind sa-si creeze cateva ocazii destul de clare la poarta aparata de Budur, in timp ce formatia antrenata de Ion Viorel nu si-a putut depasi niciun moment statutul de divizionara secunda.

Primul sfert de ora al meciului a fost unul destul de anost in care cele doua formatii au jucat mai mult la mijlocul terenului, primul sut pe poarta fiind trimis de Ciuca de la 25 de metri, dar respins in corner de Budur. Brailenii au dat primul semn de viata in minutul 23, atunci cand pasa lui Borbely pentru Vali Stan este respinsa in extremis de Vatca. Apoi, in minutul 24, Litu a sutat de la 20 de metri la o palma de vinclu, pentru ca in minutul 39 CF Braila sa iroseasca o ocazie rarisima de a inscrie: Vatca a degajat gresit o minge pana marginea propriului careu, Voicu a interceptat, a patruns in suprafata de pedeapsa, dar sutul acestuia din pozitie centrala a trecut putin pe langa poarta oaspetilor, aceasta fiind cea mai mare situatie de gol a primei reprize.

Odata cu inceperea partii a doua, mediesenii pun stapanire pe joc, iar in minutul 48 Frasinescu reia cu capul in plasa o lovitura de colt executata de Avram de pe partea stanga: 0-1. Brailenii acuza socul primirii golului, si Gaz Metan rateaza sansa desprinderii in minutele 54 si 56, atunci cand Roman a irosit cu seninatate doua bune oportunitati ale oaspetilor de a se desprinde. Pana la finalul meciului mediesenii s-au multumit sa apere rezultatul de pe tabela de marcaj, iar brailenii au avut doua jumatati de ocazie de gol ratate de Borbely (min.68) si Costache (min.75). Cu toate acestea, Moise ar fi putut sa devina eroul Brailei in minutul 90, atunci cand s-a aflat singur cu portarul advers, dar sutul acestuia de la 9-10 metri lateral dreapta a trecut milimetric pe langa coltul lung al portii aparate de Vatca!

Cam asta a fost istoria unui meci in care Gaz Metan Medias a jucat doar atat cat sa-si atinga obiectivul in fata unei echipe a Brailei care este inca debusolata de umilinta suferita in etapa trecuta de liga a II-a, un 0-6 pe terenul echipei Sageata Navodari. In aceste conditii, antrenorul Ion Viorel are o misiune extrem de grea pentru a reface moralul jucatorilor sai, deoarece, sambata, va veni la Braila CSMS Iasi, pentru un meci care conta pentru etapa a VI-a a ligii secunde. Dar pana atunci iata componenta celor doua formatii care au luptat pentru un loc in optimile Cupei Romaniei:

CF Braila: Budur – Bosoi, Calin, Danita, Necoara – Vali Stan, Olenic (min. 46: Ndigwe) Costache, Voicu – Borbely (min.75: Moise), Henry (min.57: Panzaru). Atrenor: Ion Viorel.

Gaz Metan Medias: Vatca – Frasineanu, Ciuca, Muth, Buzean – Zaharia, Bozean, Parvulescu (min. 69: Gaspar), Avram (min. 86; Savin) – Roman, Litu (min.90: Covaciu). Antrenor Cristian Pustai