Published On: Soare, Sep 18th, 2011

Conpet Ciresu a pierdut surprinzator meciul cu Viitorul Chirnogi!!

Conpet Ciresu – Viitorul Chirnogi  0-1 (0-0)

*lipsa de experienta a brailenilor si-a spus cuvantul

Dupa succesul obtinut in etapa trecuta pe terenul echipei FC Voluntari, se parea ca partida din etapa a V-a a ligii a III-a, cea cu Viitorul Chirnogi de pe Stadionul „Stefan Vrabioru” din Ianca, va fi pentru Conpet Ciresu un bun prilej de a demonstra ca brailenii au intr-adevar fata de divizia „C”. Nu a fost sa fie asa, deoarece formatia antrenata de Vasile Darie si Ionel Ivan a fost invinsa de echipa pregatita de Ionel Augustin cu scorul de 1-0, si astfel gruparea din Chirnogi a acumulat acum 7 puncte si i-a depasit la golaveraj pe „ciresari” in clasamentul seriei a II-a a ligii a treia. Oaspetii au inceputut furtunos partida si in minutul 3 Stoica a restins cu greutate „capul” lui Bidirean de la 3-4 metri de poarta, iar replica gazdelor a venit imediat: lovitura de colt executata de Perca de pe partea stanga a fost reluata cu capul de Ilie, dar Cucu a respins de pe linia portii o minge pe care toti cei prezenti la meci au vazut-o in plasa (min. 6)!

A venit apoi randul portarului Rauta sa apere cu greutate o minge expediata de Nicolita de la 15 metri (min.11), iar apoi in minutul 14 Mandroasa a sutat senzational de la 20 de metri, iar mingea a lovit incheietura barelor portii aparate de un Rauta spectator la acea faza! Dupa acesta ocazie de gol a brailenilor meciul se domoleste practic si cu exceptia faptului ca Nistor nu a putut sa impinga in poarta goala de la un metru centrarea lui Vali Craciun (min.35) s-a jucat mai mult intre cele doua careuri fara vreo faza de poarta.

Debutul partii secunde este dominat de gruparea antrenata de Ionel Augustin , dar oaspetii nu au nicio ocazie de a marca deoarece defensiva braileana condusa foarte bine de Ilie reuseste sa respinga calm toate atacurile adversarilor. In replica, pe contraatac, „ciresarii” au irosit prin Oprea (min. 47) si Nicolita (min. 59 si 68) trei bune oportunitati de a deschide scorul. A venit insa minutul 71 si atunci oaspetii au marcat singurul gol al meciului: Iosofache s-a aflat singur in careul brailean, a sutat naprasnic de la 14-15 metri lateral stanga, Stoica a respins mingea care a ajuns la Ionita iar acesta a inscris ca in curtea scolii singurul gol al partidei: 0-1!! Nauciti de golul primit, brailenii au fost la un pas de 0-2 doar un minut mai tarziu, atunci cand mingea expediata de Nastase de la 10 metri central a fost respinsa de Cotiga in corner!!

Debusolati de scorul de pe tabela de marcaj, jucatorii de la Conpet Ciresu se napustesc spre poarta adversa, dar atacurile brailenilor, sterile si fara luciditate, sunt respinse calm de apararea adversa. Ultima sansa de egalare este irosita de Musat in minutul 93, care a trimis peste poarta o lovitura libera de la 25 de metri, si astfel se incheie o partida in care calarasenii au castigat pe deplin meritat, trei puncte la care nici nu visau inaintea meciului.

A fost o partida in care s-a vazut cu ochiul liber lipsa de experienta a multor  jucatori braileni in acest esalon fotbalistic, precum si pragmatismul oaspetilor, iar dupa acest esec Conpet Ciresu a coborat pe locul sase, cu 7 puncte, tot atatea cate are si Viitorul Chirnogi, dar calarasenii au golaverajul mai bun. In partida de la Ianca cele doua formatii au avut urmatoarele alcatuiri:

Conpet Ciresu: Stoica – A. Craciun (min. 76: Hutu), Musat, Ilie, Cotiga – Baicu, Perca (min. 56 Baciu), Puscasu – Oprea (min.67: Stoian), Nicolita, Mandroasa (min. 76: Craciunescu). Antrenori: Vasile Darie si Ionel Ivan.

Viitorul Chirnogi: Rauta – Cucu, Cotea, Anton, Ionita – Draghici, selaru, V. Craciun, Fatu (min.58: Iosofache) – Nastase (min.83: Floarea), Bidirean. Antrenor: Ionel Augustin.

In celelalte meciuri ale etapei din seria a II-a a ligii a III-a, s-au inregistrat urmatoarele rezultate:

Comprest GIM Bucuresti – CS Tunari  0-2

CS Afumati – CS Balotesti  1-0

Dunarea Calarasi – ACS Berceni  2-0

Rapid II Bucuresti – FC Voluntari  2-2

CS stefanesti – Unirea Slobozia  0-1

Eolica Baia a stat deoarece Phoenix Ulmu s-a retras din campionat.