Published On: mie, Aug 3rd, 2011

Joc foarte bun al brailenilor, rezultat pe masura! CF Braila – Politehnica Galati 4-0 (2-0)

Ieri dimineata, pe stadionul „Municipal”, si pe un timp foarte bun pentru fotbal, CF Braila a sustinut un nou meci de verificare inainte de inceperea sezonului competitional, adversara fiindu-i echipa din orasul vecin Politehnica Galati. Desi initial partida ar fi trebuit sa se desfasoare la Galati, conducerea clubului brailean a refuzat sa evolueze pe terenul sintetic al bazei sportive „Sidex”, pe „Dunarea” nu s-a putut, si astfel confruntarea dintre cele doua grupari a ajuns pe „Municipal”- ul brailean. Meciul dintre cele doua formatii a  reprezentat pentru elevii antrenati de Ion Viorel cel mai bun joc al lor dintre toate partidele de verificare disputate pana acum, iar scorul final a fost unul pe  masura prestatiei jucatorilor braileni, chiar daca si oaspetii au avut momente in care si-au depasit conditia de divizionara a treia.

CF Braila a inceput bine meciul stapanind autoritar mijlocul terenului, iar prima mare ocazie de gol i-a apartinut lui Bosoi (min. 17) care s-a aflat singur singurel la 3-4 metri de poarta, dar a sutat in bara transversala o minge care a fost mai greu de ratat!! Peste doar trei minute (min. 20) Moise a prins o „torpila” de la 17 metri, dar atent Vlase a respins cu dificultate. A urmat apoi o perioada in care brailenii au dominat autoritar mijlocul terenului, iar in minutul 40 Laurentiu Ivan a reluat in plasa, din apropiere, o minge recentrata in careu de Palimaru: 1-0. Finalul de repriza a fost unul in care CF Braila asediaza careul galatean, iar in minutul 45 s-a stabilit scorul pauzei: Necoara a centrat perfect in careu pentru Palimaru, iar acesta a reluat imparabil in plasa de la 7-8 metri: 2-0.

Dupa pauza tot brailenii sunt la controlul jocului, chiar daca Ion Viorel a efectuat mai multe schimbari in unsprezecele din teren, si dupa o usoara tatonare la centrul terenului tabela de marcaj s-a modificat pentru a treia oara. Ion Gabriel a scapat singur pe contraatac iar sutul acestuia din interiorul careului a fost respins in corner de portarul galatean. Lovitura de colt a fost executa impecabil de Odvos, iar Bosoi a reluat imparabil, cu capul, in vinclul portii aparate de Vlase: 3-0 (min. 60)! Au urmat apoi 12-13 minute in care jucatorii Politehnicii Galati si-au depasit conditia de divizionari „C” si acestia si-au creeat doua uriase ocazii de gol irosite cu seninatate de acelasi jucator. Mai intai, Coman a reluat peste poarta goala de la 2 (!!) metri o minge centrata Curmei (min. 63), pentru ca in minutul 71 portarul Leu sa intervina senzational la „torpila” expediata de acelasi Coman de la marginea careului.

Certati de Ion Viorel de pe margine, brailenii revin in joc si rateaza golul numarul patru in minutul 73 prin Panzaru, care a trimis peste poarta goala, de la 6-7 metri o minge respinsa in fata de Vlase, dupa o centrare de pe stanga a lui Henry! Peste numai cinci minute, acelasi Henry mai galopeaza inca o data pe stanga, centreaza perfect in fata portii iar Ndigwe marcheaza ca in curtea scolii: 4-0! Galatenii puteau reduce diferenta in minutul 84, dar Leu a aparat greu sutul lui Ion Cristian, iar in replica Balaban a trimis peste poarta goala, de la 6 metri, o minge respinsa in fata de Vlase dupa o alta cursa facuta de acelasi Henry tot pe partea stanga.

Pe ansamblu, a fost un meci controlat de la un capat la altul de jucatorii braileni, iar acum evolutia CF-ului este mult schimbata in bine odata cu aducerea lui „Vioara” in functia de antrenor principal al echipei. Un mare merit in schimbarea la fata a echipei fanion a judetului il au si oficialitatile locale care asigura echipei cele mai bune conditii de pregatire, motiv care ne da dreptul sa speram la o evolutie mult mai buna a CF-ului Braila in viitorul sezon competitional al ligii a II-a.

Dupa meciul cu Politehnica Galati, Ion Viorel ne-a declarat multumit de prestatia elevilor sai: „A fost cel mai bun meci facut de echipa dintre toate amicalele pe care le-am avut pana acum, poate si pentru faptul ca am intalnit o echipa mai artagoasa, care si ea la randul ei a avut cateva rezultate bune in meciurile de verificare jucate pana in prezent. Sunt foarte multumit de evolutia echipei, mai ales datorita faptului ca jocul a fost pe alocuri mai incins, asa cum vor fi dealtfel partidele oficiale. Acesta a fost jocul care a pus capat cantonamentului pe care l-am facut in Lacu Sarat, dar mai avem nevoie de 2-3 jucatori cu experienta si de valoare, pe care-i vom aduce in cel mult 2-3 zile”- a tinut sa precizeze tehnicianul de la carma CF Braila.

Pentru CF Braila urmeaza alte doua partide de verificare, ambele urmand a avea loc la Berca, dupa cum urmeaza: sambata 6 august, cu incepere de la ora 10, cu Prahova Tomsani, nou promovata in liga a III-a, iar miercuri 10 august, cu inceperec de la ora 18, cu Dinamo II Bucuresti. Totodata, astazi, 4 august, CF Braila va afla adversara din prima etapa a campionatului viitor, dar pana atunci iata componenta celor doua formatii care au jucat ieri:

CF Braila: Budur – Bosoi, Ivan, Calin, Necoara – Vali Stan, Odvos, Punga, Ion Gabriel – Moise, Palimaru. Au mai jucat: Leu, Vlaicu, Neacsu, Voicu, Olenic, Balaban, Ndigwe, Henry, Panzaru. Antrenor: Ion Viorel.

Politehnica Galati: Vlase – Velicu, Coman, Hristian, Petica – Huhulea, State, Chirita, Ionut Cristian – Sirian, Ginghina. Au mai jucat: Agbleta, Chiriac, Donose, Bahica, Stamate, Racovita, Curmei, Grosu, Ciochina. Antrenor: Dan Bancila.

Au arbitrat foarte bine: Ninel Oraseanu (centru), Catalin Tincu si Raul Perianu (asistenti)