Published On: joi, Aug 11th, 2011

Desi a ratat cat pentru trei meciuri, CF Braila a invins doar cu 2-0 pe Dinamo II Bucuresti

*ambele goluri au fost marcate in prima repriza de Calin si Palimaru

Marti dupa amiaza, la Berca, CF Braila a sustinut penultima partida de verificare inainte de startul noului sezon competitional al ligii a II-a, in care adversar i-a fost „satelitul” cainilor rosii, Dinamo II Bucuresti. A fost o partida in care dinamovistii nu s-au vazut mai deloc intr-un joc dominat cu autoritate de formatia braileana, dar care nu a reusit sa marcheze decat doua goluri, cu toate ca a avut nenumarate ocazii de a inscrie printre care si o bara prin Moise. In pofida dominarii sufocante (pe o ploaie torentiala!) CF Braila a marcat abia in minutul 28 prin Calin, care a reluat cu capul in plasa o minge trimisa din lovitura de colt de Odvos: 1-0. Scorul final a fost stabilit de Palimaru in minutul 36, atunci cand acesta a trimis un lob perfect peste portarul advers: 2-0. In rest, in prima parte a meciului brailenii au ratat ocazii imense de a inscrie Borbely, Palimaru sau Moise (bara), in timp ce dinamovistii nu i-au dat absolut nicio emotie portarului Budur.

Si in repriza secunda s-a jucat dupa acelasi scenariu, cu formatia antrenata de Ion Viorel in prim-plan, dar din aceasta parte secunda au lipsit golurile chiar daca brailenii s-au intrecut in ratari, campioni la acest capitol fiind Moise, Henry, Borbely, Ndigwe, sau Bosoi. Pe ansamblu a fost un meci dominat cu autoritate de CF Braila, in care dinamovistii bucuresteni nu le-au dat absolut nicio emotie portarilor braileni, iar scorul nu reflecta pe deplin diferenta de valoare dintre cele doua formatii.

Dupa joc, Ion Viorel, antrenorul de la CF Braila ne-a declarat: „A fost un meci foarte bun facut de băietii mei, pe un teren foarte greu, in fata unei echipe bune, dar a fost un test util intr-o partida in care ne-am depasit net adversarii la toate capitolele. M-a multumit foarte tare faptul că in aparare am jucat excelent, in timp ce atacantii trebuie sa fie mai atenti cu ocaziile pe care le au, deoarece este inadmisibil ca sa ratam cel putin 6-7 ocazii clare de gol, care s-ar putea sa ne coste in partidele oficiale. Una peste alta, sa nu credeti ca ne-am aparat vreun moment, ba dimpotriva am avut posesie foarte buna, am ratat nepermis, iar in opinia mea cred ca echipa a facut spectacol. Cel mai mult ma bucura faptul ca baietii au inceput sa intre in normal fata de ce se vrea la Braila, iar daca lucrurile vor continua la fel de bine, sunt ferm convins ca vom face o echipa puternica si competitiva, care sa ne permita sa ne atingem obiectivele. Sambata, 13 august este ultimul test din actuala campanie, acesta urmand a avea loc la Giurgiu, acolo unde vom juca cu Astra din localitate. Apoi intram in ultima linie dreapta pentru meciul din prima etapa a campionatului, cel de la CS Botosani, acolo unde speram sa facem un joc foarte bun si sa ne intoarcem acasa cu toate cele trei puncte puse in joc!”- a spus tehnicianul de la CF Braila.

In partida de la Berca, cu Dinamo II Bucuresti, antrenorul Ion Viorel a utilizat urmatorii jucatori pentru CF Braila: Budur – Bosoi, Calin, Ivan, Neacsu – Punga, Odvos, Vlaicu, Ion Gabriel – Borbely, Palimaru. In repriza a doua au mai jucat: Leu, Voicu, Ilie, Dumitru Bogdan, Danita, Balaban, Olenic, Costache, Moise, Henry si Ndigwe.