Published On: mie, Aug 10th, 2011

Conpet Ciresu continua seria meciurilor fara infrangere: 4-2 cu CSM Rm. Sarat!

*brailenii au revenit de la 0-2 si au castigat meciul

Nou promovata in liga a treia, Conpet Ciresu, continua seria meciurilor fara infrangere in actuala campanie de pregatire pentru startul ligii a treia, ultima victima a brailenilor fiind o alta divizionara a treia CSM Rm. Sarat. Partida, care s-a jucat pe stadionul „Stefan Vrabioru” din Ianca, a inceput cum nu se poate mai prost pentru elevii antrenati de Vasile Darie si Ionel Ivan deoarece in minutul 15 Nica a marcat dupa o grava greseala a lui Craciunescu, si CSM Rm. Sarat a reusit deschiderea scorului:0-1! Buzoienii au ramas la carma jocului, iar cinci minute mai tarziu a venit randul lui Craciun sa-i faca o minge cadou aceluiasi Nica, care l-a invins din nou pe portarul Stoica: 0-2! Certati de pe margine de antrenorul Vasile Darie brailenii se trezesc la realitate, si dupa o ratare uriasa a lui Craciunescu (min.24), Oprea l-a „servit” ideal pe Stelica Nicolita (cel mai bun jucator de pe teren) iar acesta a sutat imparabil reducand din handicap: 1-2 (min.28). Tot „ciresarii” sunt cei care controleaza jocul iar in minutul 34 se produce inevitabilul: Perca trimite de la 35 de metri o „torpila” care s-a oprit direct in vinclul portii buzoiene si astfel brailenii restabileau egalitatea, 2-2! Iuresul brailean s-a mai potolit abia dupa minutul 41, atunci cand Nicolita a marcat din nou, pentru Conpet, la capatul unei faze la care au mai colaborat Oprea si Puscasu: 3-2!

Avand avantaj minim pe tabela de marcaj si dorind sa mai inscrie, Conpet Ciresu a dominat autoritar in repriza secunda o echipă in care la pauza s-au facut mai multe modificari, in timp ce Vasile Darie a continuat meciul cu aceeasi formula de echipa. In aceste conditii brailenii au facut legea pe teren, dar din pacate pentru ei nu au mai inscris decat o singura data, in minutul 64, atunci cand Nicolita a trimis in plasa, ca la la antrenament, o minge venita de la Craciunescu stabilind astfel rezultatul final: 4-2!! Scorul ar fi putut fi insa si mai mare daca Oprea (de doua ori), Puscasu (de doua ori), Perca si Nicolita nu ar fi irosit alte mari ocazii de a marca, in conditiile in care jucatorii din Rm. Sarat nu au avut absolut nicio ocazie clara de a puncta. Astfel, Conpet Ciresu ramane neinvinsa in partidele de pregatire, chiar daca a jucat si impotriva echipei de liga a doua, CF Braila, in fata caruia a castigat o data cu 2-1, si a terminat la egalitate, 1-1, in rest formatia antrenata de Vasile Darie si Ionel Ivan reusind victorii pe linie.

Dupa jocul cu CSM Rm. Sarat, antrenorul Vasile Darie ne-a declarat: „Am inceput acest joc destul de ezitant, sprea marea mea surpriza, si am primit doua goluri pe fondul a tot atatea greseli personale. Dar in cele din urma baietii s-au  trezit la realitate reusind sa intoarca rezultatul in favoarea noastra pana la pauza. In repriza a doua am dominat copios un adversar care a facut multe schimbari la pauza, si chiar daca noi am ramas in aceeasi formula de echipa nu am reusit sa mai marcam decat o data, ratand in schimb cat pentru alte doua meciuri. Sunt foarte multumit de felul in care arata echipa la aceasta ora, dupa ce ne-am intors din cantonament, dar pe viitor trebuie sa eliminam greselile personale din aparare si sa fim ceva mai atenti la finalizare.”- a spus tehnicianul de la Conpet Ciresu.

In meciul cu CSM Rm. Sarat, Conpet Ciresu a avut urmatoarea alcatuire: Stoica – Grozea, Musat, Craciun, Cotiga – Baicu, Perca, Puscasu – Oprea, Nicolita, Craciunescu. In repriza a doua au mai jucat: portarul Ghighimoc, si jucatorii de camp Baciu, Ciurea, si Mirescu. Nu au putut fi utilizati deoarece sunt accidentati Stoian, Hutu si Bratu.