Published On: mar, Noi 9th, 2010

Programul Festivalului Zile si Nopti de Teatru la Braila, editia 2010

Share This
Tags

La sfarsitul lunii noiembrie, intre 21 si 28, Teatrul Maria Filotti va organiza cea de a – V – a editie a festivalului “Zile si nopti de Teatrul la Braila”, eveniment oferit publiculului brailean prin amabilitatea Primariei Municipiului Braila, cu sprijinul Ministerul Culturii si Partrimoniului National. Dupa precedentele editii cu specific balcanic, anul acesta, spectacolele invitate sunt in mare parte comedii. si de aceasta data, organizarea festivalului a stat sub semnul incertitudinii, pana in ultima clipa …criza morala si financiara prin care trecem ne incearca, insa, mai exista si minuni… si publicul brailean le merita cu siguranta! Vor participa companii teatrale din Ploiesti, Bucuresti, Galati, Piatra Neamt, Giurgiu, Baia Mare, Alba Iulia, Sf. Gheorghe, Shumen (Bulgaria) si bineinteles Braila, cu o premiera. De asemenea, vor fi in program o serie de actiuni culturale, lansari de carte, expozitii de pictura, concerte de pian, vioara si canto clasic iar seara, incepand cu ora 21:00, veti puteti asculta concerte de muzica folk si jazz sau urmari spectacole de teatru (gen stand – up comedy) si proiectii video. Daca am reusit sa va convingem, va asteptam la teatru, in festival, la Braila, cu mare drag.

PROGRAM FESTIVAL
Festivalul “Zile si Nopti de Teatru la Braila”, editia 2010:

Duminica 21 noiembrie

Sala Mare ora 18.00
Deshiderea Oficiala a Festivalului
Ora 19.00
Teatrul “Maria Filotti” Braila
Peer Gynt dupa Henrik Ibsen
Regia: Vlad Cristache
Distributia: Marius Stanescu, Liliana Ghita, Alexandra Salceanu, Bujor Macrin, Adrian Nicolae, Emilia Mocanu, Zane Jarcu, Marcel Turcoianu, Costica Burlacu, Dan Moldoveanu, Flori Popa, Silvia Tariq, Wanessa Radu, Adrian Iacov, Ilona Marin
Clubul Festivalului ora 21.00
Proiectii video

Luni 22 noiembrie

Sala Mare ora 19.00
Teatrul Valah Giurgiu
“D’ale carnavalului” de I.L. Caragiale
Regia: Dan Tudor
Distributia: Adriana Trandafir, Magda Catone, Mihai Ciuca, Andrei Duban, Ovidiu Cuncea, Edy Adam, Nicolae Botezatu, Livius Rus, Toma Vasile.
Sala Studio ora 17.00
UNATC Bucuresti
tara lui Gufi dupa Matei Visniec
Regia: Decebal Marin
Clubul Festivalului ora 21.00
Concert Emeric Imre

Marti 23 noiembrie

Sala Mare ora 19.00
Teatrul „Andrei Muresanu” Sf. Gheorghe
“Casanova”
Regia și scenografia: M.C. Ranin
Distribuția: Sergiu Aliuș, Mirela Bucur, Mona Codreanu, Ioana Alexandrina Costea, Nae Croitoru, Ion Fiscuteanu Jr, Duta Guruianu, Fatma Mohamed

Sala Studio ora 17.00
Teatrul Valah Giurgiu
“Feeling” de Dan Motoc
Regia: Dan Tudor
Distributia: Marius Bodochi, Giulia Ionescu, Cosmin Cretu.
Sala de conferinte ora 16.00
Concert de pian
Clubul Festivalului ora 21.00
Proiectii video

Miercuri 24 noiembrie

Sala Mare ora 20.00
Teatrul „Tineretului” Piatra Neamt
Herr Paul de Tankred Dorst
Regia: Radu Afrim
in distributie: Cezar Antal, Lucretia Mandric, Matei Rotaru, Horia Suru, Isabela Neamtu, Nora Covali, Andrea Gavriliu
Scenografia: Iuliana Valsan
Coregrafia: Andrea Gavriliu
Sala Studio ora 17.00
Teatrul de Papusi „Prichindel” Alba Iulia
„Universul din lanterna magica”
Regia: Radu Dinulescu
Distributie: Amalia Pop,Teodora Popa, Elena Scorteanu
Sala de Conferinte ora 15.00
Concert de canto vocal
Clubul Festivalului ora 21.00
Recital Tic Petrosel & Marlene Hristea

Joi 25 noiembrie

Sala Mare ora 19.00
Teatrul „Fani Tardini” Galati
„Afacerea Protar” (Ultima ora) de Mihail Sebastian
Regia: George Motoi
Distributia: Vlad Vasiliu, Cristian Gheorghe,  Aureliu Batca,  Lucian Pinzaru,  Cristina Uja,CiprianBrasoveanu, Grig Dristaru, Dan Capatana, Lica Danila , Oana Preda Gheorghe , Adina Taschina, Corina Capatana , Mariana Caragata , Valentin Dumitru , Mihai Luchiancenco
Sala Studio ora 17.00
Teatrul „Tineretului” Piatra Neamt
„OO!”
Regia: Alexandru Dabija
Distributie: Tudor Tabacaru, Dragos Ionescu, Ionut Cucoara, Daniel Besleaga, Cezar Antal, Andreea Gavriliu, Loredana Grigoriu, Catalina Iesanu, Ecaterina Hatu, Nora Covali
Clubul Understage ora 21.00
“Visul unei nopti de gala”
Un spectacol cu Alin Florea, regia Radu Nichifor, pe muzica si textul lui Cornel Cristei

Sala de Conferinte ora 15.00
Concert de vioara
Clubul Festivalului ora 21.00
Proiectii video

Vineri 26 noiembrie

Sala Mare ora 19.00
Teatrul Municipal Baia Mare
„Minunata lume nebuna”
Regia: Razvan Muresan
Songuri: Ada Milea
Distributie: Gabi del Pupo, Inna Andriuca, Ionut Mateescu, Gabriel Chirila, Ciprian Vultur, Valeriu Doran
Sala Studio ora 17.00
Teatrul Shumen din Bulgaria (spectacol supratitrat in limba romana)
„Tears and spaghetti” de Eduardo de Filippo
Distributia:Siya Dragoeva, Dimitar Dimitrov, Stefan Sotirov s.a.
Sala de Conferinte ora 15.00
Concert de pian
Clubul Festivalului ora 21.00
Seara bulgareasca
Recital Raul Carstea, Nicolae Constantin

Sambata 27 noiembrie

Sala Mare ora 19.00
Teatrul „Toma Caragiu” din Ploiesti
„Take Ianke si Cadar” de Victor Ioan Popa
Regia: Lucian Sabados
Distributia: Niculae Urs, Mirel Maneru, a, Ilie Galea, Constantin Cojocaru, Marian Despina, Florentina Nastase, Ionut Visan, Lucia Stefanescu Niculescu
Sala Studio ora 17.00
Teatrul Muzical „Nae Leonard” Galati
„Firfirica”, comedie muzicala de V.Vasilache si N.Mantu
Clubul Festivalului ora 21.00

Duminica 28 noiembrie
Sala Mare ora 20.00
Sufletul. Puncte de veghere
dupa “Eine Heikle Sache, die Seele” de Dimitre Dinev
Regia: Radu Afrim
Distributia: Liliana Ghita, Alin Florea, Liviu Pintileasa, Emilian Oprea, Mihaela Trofimov, Dan Moldoveanu, Monica Zugravu Ivascu, Claudiu Urse, Adrian stefan, George Crinta, Ionel Spalatu
Sala Studio ora 18.00 PREMIERA
Teatrul “Maria Filotti” din Braila
“Lectia” de Eugene Ionesco
Regia: Ciprian Nicolaiasa
Distributie: Ciprian Nicolaiasa, Catalina Nedelea, Silvia Tariq

Clubul Festivalului ora 21.00
Final de festival

Comentarii

comentariu

banner-INF

About the Author