Published On: Soare, Noi 14th, 2010

HANDBAL: Fetele noastre au castigat in extremis la Patras, in Grecia

Share This
Tags

* A.C. Ormi Loux Patras – H.C. Dunarea Braila  21-22 (11-10)

Sala “Olympionikis” are o capacitate de 4600 de locuri, dar doar 500 de spectatori au luat loc in tribune, relateaza trimisul nostru special in Grecia. Meciul disputat de echipa noastra impotriva echipei grecesti a fost unul de mare lupta şi angajament. Elevele Alexandrinei Soare au luptat din greu cu agresiva formatie gazda, care are in componenta şi doua romance, portarita Faca Otilia Andreea şi pe Iuliana Gheorghe.
Inceputul jocului a apartinut gazdelor, care au condus cu 3-1 in minutul 7. Dunarea a tinut aproape in prima repriza de formatia greaca, care a dat tonul in prima parte, incheind primele 30 de minute la un singur gol in spatele gazdelor: scor 11-10, dupa ce brailencele au fost conduse in repetate rânduri: 7-5 in minutul 15, 9-7 minutul 23.
A doua repriza, jucatoarele HC Dunarea Braila au revenit mai determinate de la vestiare şi au reuşit sa echilibreze perfect jocul, iar urmarea a fost ca au trecut in avantaj dupa minutul 40: scor 17-16. Braileanca Adina Brot a fost MVP-ul meciului, prestatia ei impingand echipa noastra spre victorie si mentinand-o extrem de concentrata mai ales cand gazdele au revenit in avantaj, scor 18-17 minutul 48 şi formatia noastra era in 4 jucatoare, dupa eliminarile lui Moldovan si Lazarin. Scorul final a fost 22-21 pentru echipa noastra, care devine principala favorita la calificarea in turul urmator.

Gheorghe Ştefan, director executiv Dunarea Braila a declarat: ,, A fost un meci disputat fapt confirmat şi de scorul foarte strâns, de o factura buna, pacat doar ca au fost atât de putini spectatori, sala a parut a fi mai mult goala.  A fost un joc echilibrat, ne bucuram de victorie, poate unii şi altii se aşteptau sa trecem la pas dar sa nu uitam ca suntem intr-o competitie europeana şi se pleaca cu şanse egale şi fiecare lupta pentru locul sau de a merge mai departe. Am avut un comportament onorbail, in special fetele, care merita felicitate pentru jocul facut şi rezultatul obtinut.”

Returul se va juca sâmbata viitoare in sala Danubius.

H.C. Dunarea Braila
Portari: Vasile, Voicu.
Marcatoare: Brot 8, Moldovan 7, Craciun 2, Lazarin 2, Luca 2, Tomuleanu 1.
Au mai jucat: Irimia, Adespii, Dancu.
Antrenoare: Alexandrina Soare.

Arbitrii au fost din Ungaria, Miklos Andorka si Robert Hucker, a caror prestatie a fost mediocra.

Comentarii

comentariu

About the Author

-