Published On: sâm, Oct 16th, 2010
Fără categorie | By admin

HC Dunărea, cu un pas în turul trei

* Învingătoare cu scorul de 32-17 în faţa belgiencelor de la Femina Vise, HC Dunărea se poate considera ca şi calificată în turul trei al EHF Cup

HC Dunărea a câştigat categoric prima manşă a „dublei” cu belgiencele de la Femina Vise, din turul doi al EHF Cup. Deşi formaţia oaspete este lideră în prima divizie a campionatului belgian, HC Dunărea n-a avut nici un fel de emoţie în a se impune şi a face primul pas spre turul trei. Echipa brăileană a condus ostilităţile atât pe teren cât şi pe tabelă din primul până în ultimul minut, reuşind la final să se impună cu scorul de 32-17.

În prima repriză, oaspetele au avut 20 de minute în care nu au reuşit să marcheze decât un singur gol, astfel că scorul a luat proporţii nebănuite: 8-1 (min.15) sau 13-1 (min.18). Abia pe finalul reprizei, belgiencele au reuşit să mai echilibreze disputa şi să perforeze poarta Gabrielei Vasile. Chiar şi aşa, problema unei diferenţe mari pe tabela de scor nu s-a pus nici un moment: 15-3 (min.23), 17-4 (min.27), 19-6 (la pauză).

În partea secundă, pe fondul evidentei relaxări a gazdelor dar şi a schimbărilor efectuate de Alexandrina Soare (care a trimis pe teren jucătoare din lot care sunt mai puţin folosite în meciurile oficiale din campionat), partida a fost ceva mai echilibrată: 21-6 (min.34), 22-8 (min.37), 23-11 (min.41), 25-13 (min.48), 27-15 (min.53), 30-16 (min.58), 32-17 (final).

În urma acestei victorii, HC Dunărea este ca şi calificată în faza următoare a competiţiei. Meciul retur dintre HC Dunărea şi Femina Vise are loc duminică, de la ora 11:00, tot în Sala Polivalentă.