Published On: vin, Oct 1st, 2010

HC Dunărea a „spart gheaţa”

* Formaţia brăileană a obţinut, în această seară, primul succes în campionat, 24-22 cu HCM Roman

HC Dunărea a reuşit să obţină prima victorie în ediţia 2010 – 2011 a Ligii Naţionale feminine. Într-un joc din cadrul etapei a treia, Dunărea a învins HCM Roman cu scorul de 24-22, la pauză 11. Partida a stat sub semnul echilibrului în cea mai mare parte a timpului, ambele echipe împărţindu-şi perioadele în care au condus, însă nici una nereuşind să se „rupă” la mai mult de două goluri.

Dunărea a început meciul mai bine şi a condus după primele cinci minute, scor 2-1. Romaşcanele au revenit şi în trei minute au făcut 4-2 în favoarea lor. Apoi s-a mers „cap la cap” până la pauză: 5-5 (min.14), 8-8 (min.20) şi 11-11 (min.30).

Echilibrul s-a menţinut şi în partea secundă: 13-13 (min.35), 16-16 (min.44), 18-18 (min.48), 20-20 (min.50). Finalul a aparţinut însă fetelor noastre, Janina Luca reuşind pe final să marcheze trei goluri ce aveau să se dovedească fundamentele. HC Dunărea s-a impus cu 24-22 şi aşteaptă mult mai relaxată duelul de duminică cu Oţelul Galaţi.