Published On: mie, Oct 27th, 2010

Braila veche, readusa la viata pentru tineri

Share This
Tags

* “Braila ieri si azi” este noul proiect al Directiei Judetene pentru Sport si Tineret, adresat tinerilor din mai multe unitati de invatamant * Organizatorii le-au prezentat elevilor la seminar imagini cu Braila veche si le-au oferit informatii despre istoria, traditia si cultura orasului.

Directia Judeteana pentru Sport si Tineret ( DJST) Braila are un nou proiect pentru tineret. “Braila ieri si azi” este noul proiect al celor de la Directie organizat impreuna cu Muzeul Brailei, Inspectoratul Scolar Judetean si Centrul Diversitati Culturale.
Actiunea este cuprinsa in calendarul actiunilor proprii ale DJTS pe acest an si se va desfasura pe parcursul a cel putin patru seminarii de educatie nonformala. Astfel, ieri, la Scoala “Mihail Sadoveanu” a avut loc primul seminar la care tinerii au aflat informatii despre istoria orasului din perioada secolelor XIV – XX, despre personalitati ale orasului, despre cladirile de renume ale epocii, componente ale patrimoniului national, despre traditiile si cultura brailenilor.
Proiectul se incadreaza in programul de sustinere a activitatilor de tineret specifice minoritatilor nationale pentru intarirea diversitatii si incluziunii sociale a acestora. Scopul este acela de a reactualiza cunostintele despre traditie si trecutul istoric al Brailei in cadrul a minim patru unitati scolare timp de doua luni.
“Participantii la acest proiect, beneficiarii directi, eleviii din clasele a VI-a, a VII-a si a VIII-a de la Scoala “Mihail Sadoveanu” din Braila au avut sansa sa vada imagini inedite ale orasului si portului Braila din secolul XIX, ale cheiurilor, docurilor si malurilor fluviului Dunarea, ale strazilor iluminate sau pe care circula tramvaiul electric (vreme in care alte mari orase ale tarii aveau tramvaie trase de cai), ale centrului si a altor zone din Braila din perioada in care orasul era unul din cele mai dezvoltate din Tara Romaneasca”, a spus Neculai Pascu, consilierul de tineret al Directiei.

Concurs cu premii

Tinerii au mai putut vedea si imagini cu marile depozite de materiale din zona docurilor, de la Bursa de cereale si multe alte informatii despre istoria, traditia si cultura orasului. La final, elevii au dezlegat rebusuri care au avut la baza cuvinte cheie din terminologia traditiilor si obiceiurilor zonei orasului nostru.
Proiectul se va incheia cu un concurs cu premii. Tinerii care doresc sa participe la acest concurs pot prezenta la sediile scolilor unde se vor desfasura seminariile, pana pe 10 noiembrie urmatoarele: un eseu de doua sau trei pagini A 4 despre istoria, personalitatile, cladirile de patrimoniu national, traditiile si obiceiurile zonei orasului nostru, dar si desene, imagini foto sau alt material pe suport electronic.
“Toate eseurile depuse pentru concurs vor fi notate de cate un profesor de la fiecare scoala care a colaborat la proiectul de tineret. Restul de elemente depuse pentru concurs vor fi sustinute, analizate, dezbatute, notate si clasificate la gala premiilor ce va avea loc in cladirea Muzeului Brailei in ultima decada a lunii noiembrie 2010″, a mentionat Neculai Pascu.

Comentarii

comentariu

About the Author

-