Published On: sâm, Sep 18th, 2010

Vladimir Dubinin a dominat concursurile de dirt-track

* Ucraineanul a câştigat atât etapa de Cupa Macec, cât şi Memorialul „Gheorghe Voiculescu – Eugen Botezatu”

Stadionul Municipal din Brăila a găzduit, sâmbătă după amiaza, un dintre etapele Campionatului European Macec. La competiţie au participat  20 de sportivi care au reprezentat România, Ucraina, Polonia, Germania şi Bulgaria.

După 20 de manşe destul de plăcute, cel mai bun s-a dovedit ucraineanul Vladimir Dubinin, cel care a câştigat toate cele 5 manşe în care a luat startul şi a acumulat 15 puncte. Podiumul a fost completat de polonezii Krzystof Stojanowsky şi Piotr Rembas, primul cu 14 puncte, cel de-al doilea cu 13 puncte acumulate.

După derularea etapei de Cupa Macec, primii opt sportivi din clasamentul general au disputat două manşe semifinale, iar primii clasaţi au derulat o manşă finală. Învingător a fost şi de această dată ucraineanul Dubinin, care a fost declarat, astfel, câştigător al memorialului „Gheorghe Voiculescu – Eugen Botezatu”.